Palm yağı fiyatları azalan arz ve biyodizel talebi ile yükseliyor

Küresel palm yağı üretiminin durgunlaşması beklenirken, artan biyodizel zorunluluklarının bu yıl en yaygın kullanılan bitkisel yağ arzını azaltması bekleniyor. Bu durumun, halihazırda son yedi ayın en yüksek seviyesine ulaşmış olan palm yağı fiyatlarında daha fazla artışa yol açacağı tahmin ediliyor.

En büyük iki palm yağı üreticisi ülke olan Endonezya ve Malezya’nın üretimlerinin ya çok az artması ya da bir önceki yılın seviyelerine göre düşmesi bekleniyor. Çarşamba günü Kuala Lumpur’da düzenlenen bir endüstri konferansında analistlere göre bunun nedeni yaşlanan plantasyonlar ve genişleme için sınırlı fırsatlar.

Gösterge Malezya palm yağı kontratı metrik ton başına 4.075 ringgit’e (954,59 $) yükselerek 2024 yılında yaklaşık %10’luk bir artışa işaret etti. Bu artış, fiyatların iki yıl üst üste düşmesinin ardından geldi.

Sektör analistleri, olası küresel üretim açığının bitkisel yağ fiyatlarını desteklemesinin beklendiğini vurguladı. Endonezya’daki stokların şu anda düşük olduğunu ve Malezya’daki stokların azaldığını belirttiler.

2023/24 dönemi için palm yağı üretimindeki yıllık artışın sadece 0,2-0,3 milyon metrik ton ile son dört yılın en düşük seviyesinde olacağı tahmin ediliyor. Mielke önümüzdeki üç ay için 3.800-4.300 ringgit fiyat aralığı öngörüyor.

Piyasa analistleri Endonezya’nın 2024 palm yağı üretiminin 2023’e kıyasla en az bir milyon ton daha düşük olacağını, Malezya’nın üretiminin ise aynı kalmasının beklendiğini belirtti. Analistler, ekim alanlarını genişletmenin ve verimin düşmesine neden olan ağaçların olumsuz yaş profiliyle başa çıkmanın zorluklarını vurguladılar.

Palm yağı üretim artışında beklenen düşüş, Endonezya’nın biyodizel üretiminde zorunlu palm yağı kullanımını artırma planlarıyla aynı döneme denk geliyor. Endonezya Palm Yağı Derneği (GAPKI), yeni hükümetin zorunlu biyo-içerik karışımını %35’ten %40’a çıkarma olasılığından ve hatta bir adayın 2025’ten sonra bunu %50’ye çıkarma niyetinden bahsetti.

Malezya Biyodizel Birliği tarafından belirtildiği üzere, %20 biyodizel zorunlu programının daha fazla bölgeye yayılması halinde Malezya’nın biyodizel üretimi de 2024 yılında artış gösterebilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.