Orta Koridor ticaret yolu, Avrasya bağlantısını artırmak için büyük iyileştirmelere hazırlanıyor

Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan önemli bir ticaret rotası olan Orta Koridor, 2030 yılına kadar kargo hacmini üç katına çıkarmayı hedefleyen önemli iyileştirmelere hazırlanıyor. Trans-Hazar Uluslararası Taşımacılık Rotası (TITR) olarak da bilinen bu girişim, geleneksel deniz yollarını atlayan ve kıtalar arasında daha fazla bağlantıyı teşvik eden stratejik bir bağlantının verimliliğini ve kapasitesini artıracak.

Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Antonella Bassani, kısa bir süre önce Orta Koridor girişimini destekleyerek, önemli ekonomik rolünü ve etkili bir Avrupa-Asya bağlantısı olarak fizibilitesini destekleyen araştırmaları vurguladı. Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye gibi ülkeleri kapsayan güzergâh, deniz geçişlerine alternatif kara ticaretini geliştirmeye yönelik daha geniş bir vizyonun parçasıdır. Bu onay, söz konusu ülkeler arasında kıtalararası bağların güçlendirilmesine yönelik çabaların birleştirilmesi yönünde atılmış önemli bir adımdır.

Bugün erken saatlerde Dünya Bankası Kıdemli Ulaştırma Ekonomisti Victor Aragones Astana’da düzenlenen bir etkinlikte ticaret ve ulaştırma modellerinden elde edilen bilgileri paylaşarak Orta Koridor boyunca kargo trafiğinde önemli bir artış olacağını öngördü. 2030 yılına kadar güzergâhın 11 milyon ton yük taşıması ve mevcut seviyelerin üç katına çıkması bekleniyor. Bu güzergâhta önemli bir oyuncu olan Kazakistan, ticaret hacmindeki genel büyümeye katkıda bulunacak şekilde iyileştirilmiş hizmetlerden ve kolaylaştırılmış gümrük süreçlerinden faydalanacak.

Bu iddialı hedefe ulaşmak için stratejik yatırımlar ve yeni verimlilik tedbirleri uygulanmaktadır. Bunlar arasında kritik öneme sahip Aktau-Bakü nakliye hattı için daha fazla demiryolu aracı ve ilave konteyner gemisi satın alınmasının yanı sıra Hazar Denizi boyunca daha hızlı ve daha güvenilir kargo elleçlemesi sağlamak üzere aktarma altyapısının iyileştirilmesi de yer alıyor.

Orta Koridor girişimi, küresel ticaret altyapısını geliştirmek için çok sayıda ülke ve uluslararası kuruluşun ortak çabasını temsil etmektedir. Bu iyileştirmelerle güzergâhın küresel tedarik zincirinde daha da hayati bir halka haline gelmesi, deniz yollarına bir alternatif oluşturması ve ilgili bölgelerde ekonomik büyümeyi teşvik etmesi beklenmektedir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.