Orta Doğu’daki gerilim azalırken ABD ham petrolü geriledi

İran ve İsrail arasındaki gerilimin artmasının ardından, geleneksel finansal cennetlerde Cuma günü başlatılan güvenli işlemlerin tersine döndüğü görüldü. İran’ın hafta sonu gerçekleştirdiği ve İsrail’i hedef alan insansız hava aracı saldırısının büyük ölçüde engellenmesi, güvenlik arayışının kısmen gevşemesine yol açtı. Buna rağmen, durum gelişmeye devam ettiği için piyasalar alarmda kalmaya devam ediyor.

ABD ham petrol fiyatları önemli bir düşüş yaşayarak 2024 yılı için yeni zirvelere ulaştığı son yükselişinden geri çekildi ve yaklaşık iki haftanın en düşük noktasına ulaştı. 300’den fazla füze ve insansız hava aracı fırlatan İran’ın saldırısı, 30 yılı aşkın bir süredir başka bir ülkeden İsrail’e yönelik bu türden ilk saldırı oldu. Bu durum, Orta Doğu’daki petrol akışını sekteye uğratabilecek daha geniş çaplı bir bölgesel çatışma potansiyeline ilişkin endişeleri arttırdı.

Bununla birlikte, İsrail’in “Demir Kubbe” savunma sisteminin füzeleri başarıyla durdurmasıyla saldırının gerçek etkisi nispeten küçük oldu. İsrail, İran’ın misilleme saldırısına gerekçe olarak gösterdiği İran’ın Şam konsolosluğuna yönelik hava saldırısından sorumlu olup olmadığını resmi olarak kabul etmedi.

Küresel piyasaların tepkisi karışık oldu; Asya borsaları geçtiğimiz Cuma günü Wall Street’te yaşanan satış dalgasını yakaladı. ABD hisse senedi vadeli işlemleri ve Avrupa hisse senetleri ise Pazartesi günü toparlanma işaretleri gösterdi. S&P 500 geçtiğimiz Cuma günü, Orta Doğu’daki gerilimler ve JPMorgan’ın tahminleri aşan ancak yine de yatırımcıları endişelendiren ilk çeyrek sonuçlarının ılık karşılanması nedeniyle Ocak ayından bu yana en kötü gününü geçirdi.

Tırmanan bir çatışmanın potansiyel olarak başka bir enerji şokuna yol açacağı korkusu, halihazırda kalıcı enflasyon ve Federal Rezerv’in yıl boyunca faiz oranlarını düşürmekte tereddüt etme olasılığıyla uğraşan ABD piyasalarını meşgul ediyor.

Son altı haftadır keskin bir yükseliş trendinde olan altın fiyatları Cuma günü %2’den fazla artış gösterdi, ancak o zamandan beri bu kazançları geri verdi. ABD Hazine tahvilleri de geçen Cuma günü çalkantılı haftanın ortasında güvenli bir teklif gördü, ancak 2 yıllık Hazine tahvillerinin getirileri o zamandan beri yükseldi ve Pazartesi günü %4,92 oldu.

Yatırımcılar şimdi Pazartesi günü açıklanacak olan ABD Mart ayı perakende satış raporunun yanı sıra Goldman Sachs’ın kazanç raporunu bekliyor. Uluslararası Para Fonu’nun Bahar toplantısı Washington’da başlayacak ve en son Dünya Ekonomik Görünümü Salı günü açıklanacak.

Avrupa’da savunma hisselerinin yükselişe geçmesi ve havayolu hisselerinin devam eden Orta Doğu gerginliği nedeniyle ters rüzgarlarla karşı karşıya kalmasıyla piyasalarda sektör rotasyonu görülüyor. ABD doları, geçen haftaki güçlü performansının ardından 2024 zirvesini koruyarak güvenlik teklifinden bir başka faydalanan oldu. Dolar endeksi kazançlarını korurken, dolar/yen paritesi müdahale endişelerine rağmen 24 yılın en yüksek seviyelerine yaklaşmaya devam ediyor.

Çin’de anakara hisse senetleri Salı günü açıklanacak ilk çeyrek GSYH verileri öncesinde haftaya güçlü başladı. Bu durum, Çin’in menkul kıymetler düzenleyicisi tarafından borsayı iyileştirmek ve yatırımcıları korumak için listeleme, listeden çıkarma ve program ticaretinin denetimini artırmayı amaçlayan taslak kuralların yayınlanmasının ardından geldi.

Pazartesi gününün ilerleyen saatlerinde ABD piyasalarını etkileyebilecek önemli olaylar arasında Goldman Sachs ve M&T Bank’ın (NYSE:MTB) kurumsal kazanç raporları, çeşitli ekonomik veri açıklamaları ve Dallas Federal Rezerv Başkanı Lorie Logan ve San Francisco Fed başkanı Mary Daly’nin konuşmaları yer alıyor. Ayrıca, ABD Hazinesi’nin 3 ve 6 aylık tahvil satması planlanıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.