Orta Doğu gerilimi ve ABD stoklarındaki artış nedeniyle petrol fiyatları sabit

Orta Doğu’da tırmanan gerilim ve ABD ham petrol stoklarındaki beklenmedik artış karşısında petrol fiyatları Çarşamba günü erken işlemlerde sabit kaldı. Brent tipi ham petrolün varil fiyatı 89,42$’da kalırken, ABD’nin West Texas Intermediate (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı 2 sentlik marjinal bir artışla 85,25$’a ulaştı.

Gazze’de devam eden çatışmalar ve ateşkes müzakereleri arzda yaşanabilecek aksaklıklara ilişkin endişeleri arttırdı. Hamas, Salı günü yaptığı açıklamada İsrail’in ateşkes önerisinin Filistinli militan gruplar tarafından belirlenen koşulları karşılamadığını ifade etti. Buna rağmen grup öneriyi değerlendiriyor ve zamanı geldiğinde arabuluculara yanıt verecek. Çatışmaların devam etmesi, başta Hamas’ın önemli bir destekçisi ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) üçüncü büyük üreticisi olan İran olmak üzere diğer bölgesel aktörleri de içine çekme tehdidi yaratıyor.

ABD ham petrol stokları geçen hafta 3,03 milyon varillik bir artışla analistlerin 2,4 milyon varillik artış beklentilerini aşarak önemli bir artış kaydetti. Bu veriler Amerikan Petrol Enstitüsü rakamlarına atıfta bulunan piyasa kaynaklarından elde edilen ön veriler olup, ABD hükümetinin resmi stok verilerinin saat 10:30’da açıklanması planlanmaktadır.

Ayrı bir gelişme olarak, ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) 2024 yılı yerli ham petrol üretimi tahminini revize ederek günlük 280.000 varil (bpd) artışla 13,21 milyon bpd’ye yükseltti. Bu düzeltme bir önceki tahmine göre hafif bir artışa işaret ediyor. Ayrıca EIA, Brent ham petrol fiyatlarının 2024 yılında varil başına ortalama 88,55 dolar olacağını öngörüyor ki bu da bir önceki tahmin olan varil başına 87 dolardan bir artış anlamına geliyor.

Salı günkü işlem seansında, Kahire’de İsrail ve Hamas arasındaki ateşkes görüşmelerinin devam etmesi nedeniyle hem Brent hem de WTI ham petrol fiyatları %1’den fazla düşüş gösterdi. Ayrıca, İran’daki Devrim Muhafızları donanmasının komutanı, gerekirse küresel petrol tüketiminin yaklaşık beşte birinin geçtiği kritik bir tıkanma noktası olan Hürmüz Boğazı’nı kapatabileceklerini iddia eden bir açıklama yaptı.

Orta Doğu’daki duruma tepki olarak Türkiye, ateşkes sağlanana kadar İsrail’e jet yakıtı da dahil olmak üzere çeşitli ürünlerin ihracatına kısıtlamalar getirdiğini duyurdu. İsrail de karşılıklı tedbirler uygulayacağını belirtmiştir.

Petrol piyasası jeopolitik gelişmelere ve arz değişikliklerine karşı hassas olmaya devam ediyor ve tüccarlar petrol akışını ve fiyatlandırmasını etkileyebilecek başka gelişmeler için durumu yakından izliyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.