OPEC+ üretim kesintilerini sürdürüyor, petrol fiyatları sabit

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinden oluşan OPEC+ grubunun gönüllü üretim kesintilerinin yılın ikinci çeyreğinde de devam edeceğini teyit etmesinin ardından petrol fiyatları Pazartesi günü sabit kaldı.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, geçen hafta %2,4’lük bir artışın ardından 14 sentlik küçük bir düşüş yaşayarak 1035 GMT itibariyle varil başına 83,41 $ seviyesine geriledi. Benzer şekilde, ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü de bir önceki haftaki %4,6’lık artışın ardından 23 sentlik hafif bir düşüşle varil başına 79,74 dolara geriledi.

Grubun günlük 2,2 milyon varil (bpd) kesintiyi uzatma kararının, ekonomik belirsizlikler ve OPEC+ dışı ülkelerin artan üretimi karşısında piyasayı desteklemesi bekleniyor. Özellikle Rusya, Başbakan Yardımcısı Alexander Novak’ın Pazar günü açıkladığı üzere, ikinci çeyrek için petrol üretimini ve ihracatını 471.000 varil/gün daha azalttığını duyurdu.

Analistler Rusya’nın bu kararının, ülkenin rafineri faaliyetlerindeki 400.000 varillik düşüşle uyumlu olduğunu belirtiyor. Bu azalma büyük ölçüde Ukrayna’nın Rus rafineri altyapısına yönelik insansız hava aracı saldırılarından kaynaklanıyor. Kpler’in baş ham petrol analisti Viktor Katona’ya göre, piyasanın tepkisi OPEC+ duyurusunun önemini tam olarak yansıtmayabilir.

Tüccarlar, düşük kükürtlü ya da tatlı ham petrol piyasasında bir sıkılaşma gözlemledi ve bu da Brent spreadlerinde bir genişlemeye yol açtı. İlk ay vadeli Brent ham petrol kontratının altı ay vadeli kontrata göre primi varil başına 4,56 dolara ulaştı ve bu da yakın gelecekte arzın sıkılaşacağına işaret eden bir piyasa koşulu olan backwardation’a işaret ediyor.

Jeopolitik gerilimler de bu yıl petrol fiyatlarının desteklenmesinde rol oynadı; İsrail-Hamas çatışması ve Husilerin Kızıldeniz’deki gemilere yönelik saldırıları gibi çatışmalar piyasadaki endişelere katkıda bulundu. Yakın tarihli bir gelişmede, Yemen’in İran destekli Husileri, İngiltere’ye ait Rubymar gemisinin batmasının ardından Aden Körfezi’ndeki İngiliz gemilerini hedef almaya devam etme tehdidinde bulundu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.