Moody’s, WeChat tartışmaları arasında Çin’in görünümünü negatife çevirdi

Moody’s Investors Service, WeChat’te speküle edilen bir hamleyle bugün Çin hükümetinin kredi itibarına ilişkin bakış açısını değiştirdi. Durağan görünümden negatif görünüme geçiş, tam bir not indirimi olmasa da, Çin’deki yerel yönetimlerin ve kamu iktisadi teşebbüslerinin mali sağlığına ilişkin endişelere işaret ediyor.

Bugün erken saatlerde, Çin sosyal medya platformu WeChat’teki tartışmalar bu gelişmenin habercisi oldu. Çince’den tercüme edilen bir paylaşımda Moody’s’in öğleden sonra Çin’in kredi notunda bir indirim açıklaması beklendiği belirtiliyordu. Bu paylaşımın yapıldığı sohbet grubunda birkaç yüz üye bulunuyordu.

Moody’s tarafından yapılan ayarlama, Çin hükümetinin borç yükü altındaki yerel yönetimleri ve devlete ait şirketleri desteklemek için müdahale etmesi gerekebileceği olasılığının arttığını yansıtıyor. Bu potansiyel müdahale ihtiyacı, Çin’in mali istikrarı ve ekonomik gücü için bir risk olarak görülüyor.

Piyasa katılımcıları yaklaşan görünüm değişikliğine ilişkin haberleri ve söylentileri sindirirken, Çin’in mavi çipli hisse senetleri önemli bir düşüş yaşadı ve neredeyse son beş yılın en düşük seviyelerine ulaştı. Piyasadaki duyarlılık Moody’s’in açıklamasının beklentisinden etkilenerek hisse senedi fiyatlarındaki düşüşe katkıda bulundu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.