Mısır Merkez Bankası, sürpriz bir şekilde faiz artırımına gitti

Mısır Merkez Bankası (CBE), gündem dışı bir toplantı düzenleyerek politika faizinde 600 baz puan artışa gitti.

CBE tarafından yapılan açıklamaya göre gösterge niteliğindeki gecelik mevduat faiz oranı yüzde 21,25’ten yüzde 27,25’e çıkarıldı.

Para Politikası Kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamada, “Yurt içi ekonomi son zamanlarda paralel döviz kuru piyasasının varlığına ve ekonomik büyümenin kısıtlanmasına neden olan döviz kıtlığı nedeniyle baskı altına alınmıştır. Buna paralel olarak dünya ekonomisi, art arda şoklara sahne olurken küresel enflasyon baskılarından kaynaklanan dış etkiler de birikmeye devam ediyor.” denildi.

PPK, “CBE’nin sıkılaştırma duruşunun devam etmesi doğrultusunda Para Politikası Kurulu, özel toplantısında CBE’nin gecelik mevduat faizinin, gecelik borç verme faizinin ve ana operasyon faizinin artırılmasına karar verdi.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Mısır’da en son Şubat ayında tüketici fiyatları, yıllık yüzde 29,8, olurken çekirdek enflasyon yüzde 29 seviyesine oldu.

PPK, enflasyon beklentilerini sabitlemenin kritik öneme sahip olduğunu vurguladı ve reel faiz oranını pozitif bölgeye getirecek bu politika tepkisini garanti etti.

CBE’nin diğer kullandığı faizler de aynı seviyede artırıldı; gecelik borç verme faiz oranı yüzde 22,25’ten yüzde 28,25’e, iskonto faiz oranı yüzde 21,75’ten yüzde 27,75’e yükseltildi.

Foreks Haber Merkezi

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.