Meksika seçimlerinin favorisi 13,6 milyar dolarlık enerji planını açıkladı

MEKSİKO ŞEHRİ – Meksika’da yaklaşan başkanlık yarışının önde gelen adayı Claudia Sheinbaum, 2030 yılına kadar sürecek 13.57 milyar dolar tutarında kapsamlı bir enerji yatırım planı açıkladı. Pazartesi günü tanıtılan girişim, rüzgar ve güneş enerjisi kapasitelerinin arttırılmasını ve mevcut beş hidroelektrik tesisinin modernizasyonunu içeriyor.

Plan, 2018 sonunda göreve geldiğinden bu yana devlete ait petrol şirketi Pemex’i güçlendirmeyi vurgulayan Başkan Andres Manuel Lopez Obrador yönetimindeki mevcut yönetimin enerji politikalarından bir sapmaya işaret ediyor. Pazartesi günü Meksikalı iş dünyası liderlerine hitap eden Sheinbaum, yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesinin aciliyetini vurguladı ve önerilen projelerin ulusal elektrik şebekesine 13.66 gigawatt ek katkı sağlayacağını belirtti.

Mexico City’de belediye başkanlığı da yapmış olan Sheinbaum, enerji stratejisini 2050 yılına kadar uzanan daha geniş bir ulusal enerji planı çerçevesinde konumlandırıyor. Bu uzun vadeli perspektif, uluslararası iklim değişikliği taahhütleriyle de uyumlu.

En yakın rakibi muhalefetin adayı Xochitl Galvez’e karşı yüzde 20’nin üzerinde bir farkla önde olan aday, Lopez Obrador’un mirasını devam ettirme sözü verdi. Bununla birlikte, 2 Haziran’da yapılacak seçimleri kazanması halinde, yönetim politikasının temel taşı olarak yenilenebilir enerjiye yönelmeyi planlıyor.

Sheinbaum’un planı büyük ölçüde yenilenebilir kaynaklara ağırlık verirken, gaz yakıtlı elektrik santrallerinin geliştirilmesini de kapsıyor. Strateji, Lopez Obrador’un Pemex’e verdiği mali desteğin petrol devini derin bir borç batağına soktuğu ve Meksika’nın bir sonraki başkanının muhtemelen ele almak zorunda kalacağı bir sorun olarak ortaya çıkıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.