Küresel piyasaların radarında Fed var

Teknoloji devlerinin beklenen yapay zeka gelirlerinde yatırımcıları tatmin etmemesi sonrası ABD vadeli hisse senetleri piyasası sert geriledi.

Nasdaq 100 vadelileri, Google’daki düşüşün de etkisiyle yüzde 0,8 kayıp yaşadı. Fed öncesi Asya Pasifik hisse endekslerinde hafif kayıplar gözleniyor. Japon Nikkei ve Çin CSI 300 yüzde 0,2 geriliyor.

Japon tahvil getirileri BOJ faiz kararı toplantısı özetinden çıkan şahin mesajlarla yükseldi. 10 yıllık getiri 3,5 baz puan artışla yüzde 0,740’a çıktı.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi ise Fed öncesi yüzde 4,02 seviyesinde yatay seyrediyor. Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yükselişte, Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,2 ile üç günlük kaybın ardından artıya geçti.

Dolar/TL sabah saatlerinde 30,36’dan işlem gördü. Brent petrol yüzde 0,4 düşüşle 82,55 dolardan alıcı buldu ancak jeopolitik gerilimlerin artmasıyla bu ayı yüzde 7 ile eylül ayından beri ilk kez aylık yükselişle kapamaya hazırlanıyor.

Fed Faiz Kararından Beklentiler

Bu akşam saat 22:00’de faiz kararını açıklayacak Fed’den faizleri dördüncü kez üst üste, 22 yılın zirvesi olan yüzde 5,25-yüzde 5,5 bandında sabit tutması ve erken bir faiz indirim sinyali vermekten kaçınması bekleniyor.

Fed Başkanı Jerome Powell faiz kararının ardından 22:30’da basının karşısına çıkacak. Powell’ın enflasyonda son aylarda yaşanan düşüşten duyduğu memnuniyeti dile getirmesi bekleniyor. Fed’in tercih ettiği çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi neredeyse üç yılın dip seviyesinde ve son altı aylık yıllıklandırılmış ortalaması da yüzde 1,9 ile Fed’in yüzde 2 hedefinin altında yer alıyor.

Ancak işgücü piyasasının güçlü kaldığına dair son gelen veriler mart faiz indirim beklentilerinin swap piyasasında yüzde 40 ihtimalle fiyatlanmasına yol açtı. Fed’in enflasyondaki ciddi düşüşü inkar etmeyeceğini düşünen Morgan Stanley Baş Global Ekonomisti Seth Carpenter “Yine de zafer ilan edeceklerini düşünmüyorum” değerlendirmesini yaptı.

Bloomberg Economics ekonomistleri Anna Wong ve Stuart Paul ise mart ayında faiz indirimine karar verilmesi durumunda bunun iletişiminin en erken şubat sonlarındaki Powell’ın Kongre sunumunda yapılabileceğini dile getirdi.

Ocak ayıyla birlikte Federal Açık Piyasa Komitesi’nde Fed üyelerinden Raphael Bostic, Loretta Mester, Mary Daly ve Thomas Barkin’in faiz kararı üzerinde oy hakkı bulunacak.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.