Küba’da ekonomik krizin faturası üç bakana kesildi

Küba Cumhurbaşkanı Miguel Díaz-Canel’in önerisini onaylayan Devlet Konseyi, üç bakanın değiştirilmesine karar verdi. Görevden alınan üç bakan içinde en dikkat çekeni, Ekonomi ve Planlama Bakanı Alejandro Gil Fernández oldu.

KADIN MERKEZ BANKASI BAŞKANI GÖREVE BAŞLADI

Gil, özellikle pandemiden bu yana ağır ekonomik kriz yaşayan ülkede son yıllarda ekonomiyi tekrar ayağa kaldırma çabalarının başındaki isimdi. Gil’in yerine, Küba Merkez Bankası’nın başkanı Joaquín Alonso Vázquez getirildi. Türkiye’nin ilk kadın merkez başkanı Hafize Gaye Erkan’ın istifa ettiği gün, Küba’da da Merkez Bankası’nın başına 57 yaşındaki Juana Lilia Delgado Portal atandı.Portal bir süredir Merkez Bankası Operasyon Direktörü ve Hazine Genel Müdürü görevini sürdürüyordu.

11 yılın ardından bakanlık görevinden alınan bir isim, Bilim, Teknoloji ve Çevre Bakanı Elba Rosa Pérez Montoya oldu. Pérez’in yerine, Küba’nın tüm dünyaya sattığı çok sayıda tıbbi ürün ve ilacı üreten BioCubaFarma isimli devlet holdinginin başındaki isim, 56 yaşındaki Eduardo Martínez Díaz getirildi.

Değiştirilen üçüncü bakan, ülkedeki ekonomik krizin derinden etkilediği bir diğer sektörün başındaki Gıda Sanayisi Bakanı Manuel Santiago Sobrino Martínez oldu. Sobrino yerine, Villa Clara valisi, 56 yaşındaki Alberto López Díaz bakan olarak atandı.

BENZİN KRİZİ EKONOMİYİ VURDU

2010’lu yılların ilk yarısında yüksek büyüme hızı yakalayan Küba ekonomisi, 2017-2018 döneminde Trump yönetimindeki ABD’nin, süregiden ablukaya 200’den fazla ek yaptırım eklemesinin ardından zorlanmaya başlamış, gelirleri önemli ölçüde turizme bağlı olmasının etkisiyle pandemiyle birlikte ağır bir ekonomik krize girmişti.

Bu dönemde devlet sektöründe maaşların beş kat artırılması, karne uygulamasının büyük oranda sonlandırılması gibi köklü değişiklikleri kapsayan Alejandro Gil Fernández imzalı dönüşüm, enflasyonun beklenenin üzerinde artışı, Küba pesosunun ağır değer kaybı ve bütçe açığının giderek artması nedeniyle beklentileri karşılayamadı.

2023 Aralık ayının son günlerinde hükümet, 1 Şubat itibariyle ülkedeki benzin fiyatlarına devlet teşvikinin kaldırılacağını, fiyatlara beş kat zam yapılacağını ve benzinin dövizle satılacağını duyurmuştu. Ancak 31 Ocak günü, yani benzin fiyatının beş kat zamlanmasına saatler kala, Ekonomi Bakan Yardımcısı Mildrey Granadillo kararın süresiz olarak ertelendiğini duyurdu.

Gerekçe, “kaynağının yurtdışından gelen bir virüs olduğunu saptadığımız bir sibergüvenlik hadisesinin benzin piyasasını düzenleyen dijital sistemleri etkilemesi” olarak açıklandı.

Son dakika Bakan Yardımcısı tarafından yapılan bu erteleme açıklamasından iki gün sonra, Ekonomi Bakanı da dahil üç bakan görevden alındı.

patronlardunyasi.com

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.