Kenya 10 milyar dolarlık yabancı yatırım çekmek için bir çerçeve başlattı

NAIROBI – Kenya’da doğrudan yabancı yatırımı (DYY) artırmaya yönelik önemli bir adım olarak bugün Nairobi’de Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Dünya Bankası ve Kenya Yatırım Otoritesi’nin (KenInvest) yer aldığı stratejik bir ortaklık duyuruldu. Bu işbirliği, yatırımcılar için iş operasyonlarını basitleştirmek ve 10 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım çekmek üzere tasarlanmış şeffaf bir Yatırım Kolaylaştırma Çerçevesi sunmayı amaçlıyor.

Sanayileşme, Ticaret ve İşletme Geliştirme Bakanlığı Kabine Sekreteri Rebecca Miano, Ulusal Yatırım Konseyi’nin (NIC) bu çerçevenin geliştirilmesindeki rolünü vurguladı. Miano, UNDP kaynaklarından yararlanmanın ve yasal reformları hayata geçirmenin Kenya’nın yatırım ortamında şeffaflığı ve öngörülebilirliği teşvik edeceğini vurguladı. Girişim aynı zamanda yatırım yasalarını ülkenin 2010 Anayasası’nın kabulünden bu yana yürürlükte olan devredilmiş yönetişim yapısıyla uyumlu hale getirmeyi amaçlıyor.

Lansman etkinliğinde UNDP’den Anthony Ngororano, Dünya Bankası’ndan Elizabeth Kibaki-Obiero ve KenInvest’ten June Chepkemei gibi önemli isimler yer aldı. Bu yeni çerçeve aracılığıyla yatırımcılar için iş süreçlerinin kolaylaştırılmasının önemini hep birlikte vurguladılar. Miano, NIC’nin önemli katkılarını takdir etti ve Kenya’nın yönetişim sistemine daha iyi uyması için Yatırım Teşvik Yasası’nda yapılacak revizyonlar da dahil olmak üzere, önümüzdeki dönemde yapılacak yasal düzenlemeleri duyurdu.

2023/24 mali yılından 2027/28 mali yılına kadar uzanan bu stratejik girişimin bir parçası olarak, bir Yatırımcı Kolaylaştırma Platformu da geliştiriliyor. Bu platformun yatırımcı işlemlerini kolaylaştırması ve ortaklık tarafından belirlenen 10 milyar dolarlık iddialı doğrudan yabancı yatırım hedefine ulaşılmasına önemli ölçüde katkıda bulunması bekleniyor.

Bu uluslararası kuruluşlar ile Kenyalı yetkililer arasındaki işbirliği, Kenya’da ekonomik büyüme ve kalkınmayı teşvik edebilecek uygun bir yatırım ortamının geliştirilmesine yönelik ortak bir kararlılığın göstergesidir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.