Jeopolitik gelişmeler gerilimi tırmandırırken petrol fiyatları sakinliğini koruyor

Investing.com – Piyasalar, Rusya ve Orta Doğu’da kötüleşen jeopolitik koşullara karşı zayıf talep görünümünü değerlendirirken petrol fiyatları Asya ticaretinde çok az hareket etti.

ABD piyasaları dün tatil nedeniyle kapalı olduğundan önemli etkenlerin azlığı fiyat aksiyonlarının azalmasına neden oldu. Böylece petrol fiyatları da sakin bir seans geçirdi.

Ham petrol fiyatları geçtiğimiz iki hafta boyunca güçlü bir yükseliş yaşarken yatırımcıların, talep görünümü konusunda giderek daha karamsar hale gelmesiyle son seanslarda duraksamış gibi görünüyor.

ABD’nin güçlü enflasyon verileri, yatırımcıların Fed’in erken faiz indirimi olasılığını daha da fiyatlandırmasına sebep olurken Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), önümüzdeki yıl küresel ham petrol talebinin yavaşlayacağı uyarısında bulundu.

İngiltere ve Japonya’nın dördüncü çeyrekte resesyona girmesi de talep görünümünü kötüleştirdi.

Nisan vadeli Brent ham petrol kontratı, %0,1 düşüşle 83,45 dolara gerilerken WTI %0,2 düşüşle 78,34 dolara indi. Her iki kontrat da üç haftanın en yüksek seviyesine yakın.

Yemen’deki Husilerin ABD güçleriyle çatışmaya devam etmesi ve İsrail-Hamas savaşının sürmesi nedeniyle Orta Doğu’daki arzın kesintiye uğrayacağına ilişkin süregelen endişeler, fiyatları desteklemeye devam etti.

Rusya-Ukrayna savaşında Moskova’nın Avdiivka kentinin kontrolünü ele geçirmesiyle tırmanan gerilim de Karadeniz boyunca olası arz kesintilerine ilişkin endişeleri artırdı.

Arz kesintilerinin artacağı korkusu, son haftalarda petrol fiyatları için en büyük itici güç oldu ancak fiyatlar hâlâ 2022 başlarında ulaşılan yüksek seviyelerin oldukça altında işlem görüyor. Yavaşlayan taleple ilgili kaygılar da ham petrol fiyatlarının 2023 yılına kadar %10’luk bir düşüş kaydetmesine neden oldu.

Çin, bir hafta süren Yeni Ay Yılı tatili sırasında seyahat harcamalarının COVID-19 öncesindeki en yüksek seviyeleri aşmasıyla talep konusunda olumlu sinyaller verdi.

Çin Merkez Bankası ise beş yıllık kredi ana faiz oranında şaşırtıcı bir indirime giderek iç piyasalar için daha fazla likidite sağladı.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.