Japonya’nın GSYİH verileri, para politikası görünümünü zorlaştırdı

Moody’s Analytics ekonomistlerinden Stefan Angrick, Japonya’nın Perşembe sabahı açıklanan GSYİH verilerindeki zayıflığın, ülkenin para politikası görünümünü zorlaştırdığını söyledi.

Japonya’nın GSYİH’si Ekim-Aralık döneminde bir önceki çeyreğe göre %0,1 küçüldü. GSYİH verilerinin önemli bir bileşeni olan özel tüketim, üst üste üçüncü çeyrekte de geriledi.

Angrick, “Bu durum, merkez bankasının bir dizi faiz artırımı bir yana bir faiz artırımını haklı çıkarmasını bile zorlaştırıyor.” değerlendirmesini yaparken 2024 ortasına kadar büyümede önemli bir artış beklenmediğini vurguladı.

Mizuho Securities piyasa ekonomisti Satoshi Takase de Japon ekonomisinin önemli büyüme faktörlerinin eksikliği nedeniyle ancak mütevazı bir hızda toparlanabileceğini söyledi.

Mizuho Securities, Mart 2025’te sona eren yılda reel GSYİH’nin %0,8 oranında artmasını bekliyor.

Takase, düşük ve orta gelirli hanehalkları arasında tüketici duyarlılığının zayıf kalmaya devam ettiğini ve bunun enflasyona göre ayarlanmış ücretlerdeki düşüşü yansıttığını belirtirken yüksek faiz oranlarının ABD ekonomisindeki büyümeyi sınırlaması ve Çin’in emlak piyasasındaki sıkıntılar gibi bazı yapısal sorunlarla başa çıkmaya çalışması nedeniyle ihracat talebinin, Japon ekonomisini önemli ölçüde artırma ihtimalinin düşük olduğunu da sözlerine ekledi.

Foreks Haber Merkezi

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.