Japonya hizmet sektörü Şubat ayında büyüme kaydetti

TOKYO – Şubat ayında, Japonya’nın hizmet sektörü faaliyetlerinde, özellikle güçlü turizm talebi ve yeni ürünlerin piyasaya sürülmesinin etkisiyle, bir buçuk yıllık kesintisiz bir büyüme serisine işaret eden bir genişleme görüldü. Hizmet sektöründeki bu olumlu eğilim, imalat sektörünün zayıf küresel talep karşısında yaşadığı sıkıntıları dengeliyor.

Jibun Bank Hizmet Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Ocak ayındaki 53,1 seviyesinden Şubat ayında 52,9’a gerileyerek büyümede hafif bir yavaşlamaya işaret etti. Bununla birlikte, sektör Eylül 2022’den bu yana sürekli olarak büyümeyi daralmadan ayıran 50.0 eşiğinin üzerinde kaydedildi.

S&P Global Market Intelligence ekonomistlerinden Usamah Bhatti, hizmet sektörü faaliyetlerinin önümüzdeki aylarda da ivmesini korumasının beklendiğini kaydetti. Sektör, işletmelerin özellikle gelen turizmde iyileşen koşullara işaret etmesiyle dayanıklılık göstermiştir. Bununla birlikte Bhatti, özel sektördeki genel faaliyeti etkileyen imalat üretimindeki önemli düşüşe ilişkin endişelerini de dile getirdi.

Japonya’nın turizm sektörü Ocak ayından bu yana her ay art arda 2 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayarak gelişmekte ve sektörü rekor kıran bir yıl için konumlandırmaktadır. Turizm, Japon ekonomisinin hayati bir bileşenidir ve ziyaretçi harcamaları geçen yıl ilk kez 5 trilyon yenin (yaklaşık 33,28 milyar $) üzerine çıkmıştır.

Hizmet sektöründeki işletmeler, ürün lansmanları ve güçlü turizm talebinin desteğiyle yeni işlerde altı ayın zirvesine ulaştıklarını bildirdi. İstihdam artışı, hizmet firmalarının tam zamanlı işgücünü artırmasıyla Mayıs ayından bu yana en yüksek oranına ulaştı. Ayrıca, bekleyen işler birikmiş olmasına rağmen, güçlü talep ve yeni iş girişimleri nedeniyle sekiz ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Yakıt ve hammaddeler de dahil olmak üzere girdi maliyetleri artarak işletmelerin fiyatlarında son altı ayın en önemli artışına yol açmıştır. İş dünyası güveninin son dört ayın en düşük seviyesine gerilemesine rağmen, hizmet sektörü iyimserliğini koruyor ve daha fazla iş yatırımı ve genişleme planları öngörüyor.

İmalat ve hizmet sektörü verilerini bir araya getiren bileşik PMI, Ocak ayındaki 51,5 seviyesinden Şubat ayında 50,6’ya gerilemiştir. Bu bileşik rakam özel sektör faaliyetlerinin genel sağlığını yansıtmaktadır.

Raporda kullanılan döviz kuru 1 ABD doları 150,2400 yen oldu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.