İran’ın hafta sonu İsrail’e düzenlediği saldırının ardından petrol fiyatları yükselecek

İran’ın hafta sonu İsrail’e düzenlediği saldırının ardından piyasa analistleri Pazartesi günü işlemlerin yeniden başlamasıyla petrol fiyatlarında bir artış bekliyor. Çatışma, İran’ın 1 Nisan’da Suriye’deki konsolosluğuna İsrail tarafından düzenlendiği iddia edilen saldırıya misilleme olarak Cumartesi günü geç saatlerde İsrail’e insansız hava araçları ve füzeler fırlatmasıyla başladı. Bu, İsrail topraklarına yapılan ilk doğrudan saldırı oldu ve daha geniş bir bölgesel çatışmaya dönüşme potansiyeline dair endişeleri arttırdı.

Geçtiğimiz hafta İran’ın Şam’daki büyükelçilik yerleşkesine yapılan saldırıya karşılık verme ihtimali petrol fiyatlarını destekledi ve Brent ham petrolünün varil fiyatını Cuma günü Ekim ayından bu yana en yüksek seviye olan 92,18 dolara çıkardı.

Fiyat sonunda 71 cent artışla 90,45$’a ulaşırken, ABD’nin West Texas Intermediate vadeli ham petrol kontratları 64 cent artışla 85,66$’dan kapandı. Pazar günü piyasalar kapalıydı.

Petrol brokeri PVM’nin analisti, ticaretin yeniden başlamasına yönelik ilk piyasa tepkisinin muhtemelen petrol fiyatlarını güçlendireceğini öne sürdü. Bununla birlikte, şu ana kadar petrol üretimi üzerinde herhangi bir etki olmadığına dikkat çekti ve İran’ın konunun sonuçlanmış sayılabileceği yönündeki açıklamasına dikkat çekti. Varga’ya göre rallinin uzun ömürlü olması, bölgeden gelen arzda önemli bir kesinti olup olmamasına bağlı.

ABD Başkanı Joe Biden, İran saldırısına koordineli bir diplomatik yanıt verilmesini görüşmek üzere Pazar günü Yedi Grup (G7) ekonomisinin liderleriyle sanal bir toplantı planladı. UBS analisti, İran topraklarından yapılan saldırının benzeri görülmemiş doğası nedeniyle petrol fiyatlarının açılışta yükselebileceğini belirtti. Analist ayrıca herhangi bir fiyat artışının süresinin İsrail’in tepkisine ve G7 toplantısının sonuçlarına, özellikle de İran’ın ham petrol ihracatının potansiyel olarak hedef alınmasına bağlı olacağını vurguladı.

İran, Biden yönetimi altında petrol ihracatını önemli ölçüde arttırırken, Trump yönetimi altında ihracat büyük ölçüde azaltıldı. Biden yönetimi yaptırımları uyguladığını ve İran’ın ihracatının artmasını teşvik etmediğini savunuyor.

Kasım ayında yapılacak ve Başkan Biden’ın Donald Trump ile tekrar karşı karşıya gelmesi beklenen ABD başkanlık seçimleri yaklaşırken, İran’ın ihracatındaki düşüşün petrol fiyatları ve ABD benzin maliyetleri üzerindeki etkisi hassas bir konu.

Bir diğer kritik faktör de küresel petrol ticareti için hayati bir su yolu olan Hürmüz Boğazı’ndan yapılan taşımacılık üzerindeki potansiyel etkidir. İran Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri Komutanı Salı günü yaptığı açıklamada İran’ın gerekirse boğazı kapatabileceğini söyledi. Ayrıca Cumartesi günü Portekiz bandıralı MSC Aries adlı geminin bir Muhafız helikopteri tarafından bordalandığı ve İran sularına götürüldüğü bildirildi.

Saxo Bank, ham petrol fiyatlarının zaten bir risk primi içerdiğini ve daha fazla artışın büyük ölçüde Hürmüz Boğazı yakınlarındaki olaylara bağlı olacağı yorumunda bulundu. Bölgedeki jeopolitik gelişmeler petrol piyasası dinamikleri üzerinde önemli bir etken olmaya devam ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.