İran-İsrail korkuları sürerken altın fiyatları rekor seviyelere yakın

Investing.com – Altın fiyatları Asya’da işlem saatlerinde yükselerek İran’ın İsrail’e saldırısının güvenli limanlara olan talebi artırmasıyla rekor seviyelere yaklaştı. Bununla birlikte doların güçlü olması, sarı metaldeki büyük kazançları sınırladı.

Piyasalar ayrıca saldırının sınırlı hasara yol açması ve Tahran’ın, bu hamle ile İsrail’e yönelik saldırılarının sonlandığını söylemesi nedeniyle İsrail’in İran’ın saldırısına nasıl karşılık vereceğini görmek için bekliyor. Bu durum, güvenli liman talebinin bir miktar sınırlanmasına yardımcı oldu.

Yatırım dünyasında öne çıkmak ve kazancınızı artırmak için InvestingPro ile tanışın! Şimdi %20’ye varan indirimden faydalanın. Kupon kodu: INVTROZEL1A

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Hafta sonu 2.372,62 dolar ile rekor seviyeye ulaşan spot altın, %0,6 artışla 2.357,81 dolardan işlem görürken Haziran vadeli altın, 2.389 dolar ile rekor seviyeye ulaştıktan sonra 2.373 dolarda değişmedi.

Güvenli liman talebi altın fiyatlarını destekliyor

Altın fiyatlarını destekleyen en önemli gelişme, İran’ın Suriye’deki büyükelçiliğine yapılan saldırıya misilleme olarak hafta sonu İsrail’e insansız hava aracı ve füze saldırısı düzenlemesi oldu.

Bu hamle, İran’ın uzun süredir devam eden İsrail-Hamas savaşına potansiyel olarak dahil olduğunu gösterdi ve Orta Doğu’da ABD’yi de içine çekebilecek daha büyük bir çatışma olasılığını ortaya koydu.

Ancak İran saldırısının İsrail’de sınırlı hasara yol açtığı görüldü. İsrailli bakanların da saldırıya hemen misilleme yapma planları olmadığını söyledikleri bildirildi.

ABD de İran’a karşı herhangi bir misilleme eyleminde bulunmayacağını belirterek durumu yatıştırmaya çalışıyor gibi görünüyor.

Bu düşünce, dolardaki son güçlenmeyle birleştiğinde, altındaki daha büyük kazanımları sınırladı. Sarı metalin görünümü, geçen hafta beklenenden daha yüksek çıkan enflasyon verilerinin ardından ABD’de faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı beklentisiyle de belirsizleşti.

Diğer değerli metaller ise geriledi. Platin %0,7 düşüşle 985,05 dolara gerilerken gümüş %0,3 düşüşle 28,258 dolar oldu.

Bakır fiyatları, zayıf Çin verilerinin ardından karışık seyrederken alüminyum ralli yaptı

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, güçlenen doların baskısı ve Çin’den gelen zayıf ekonomik sinyaller nedeniyle karışık bir seyir izledi.

Londra Metal Borsasında 3 ay vadeli bakır fiyatları %0,4 artışla ton başına 9.457 dolara yükselirken ABD’de 1 aylık bakır, %0,6 düşüşle 4,2888 dolara geriledi.

Her iki kontrat da Çin’deki bazı büyük rafinerilerin arz kesintisi sinyali vermesi ile arzın sıkılaşacağı beklentisi üzerine 15 ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretti. Rusya’nın bakır ihracatı ise ABD ve İngiltere tarafından yeni yaptırımlara maruz kaldı.

Ancak bu iyimserlik, geçen hafta Çin’den gelen ve dünyanın en büyük bakır ithalatçısında ekonomik büyümenin zayıf kaldığını gösteren enflasyon ve ticaret verileriyle bir miktar azaldı.

Bu arada alüminyum fiyatları; ABD ve İngiltere’nin, Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’ya yeni yaptırımlar getirmesiyle arzda daralma beklentisi üzerine yükseldi.

Londra Metal Borsasında alüminyum fiyatları yaklaşık %5 artışla 2.605 dolara yükseldi.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.