İran – İsrail gerilimi memecoinleri vurdu: Büyük düşüş!

Yılın ilk aylarında adlarından sıkça söz ettiren memecoinler, son günlerde arkalarındaki heyecanı kaybetmiş gibi görünüyor. Bir zamanlar yatırımcılarına astronomik kazançlar sağlayan şaka temalı altcoinler, şimdi ise piyasanın en çok kaybettirenleri arasında.

Orta Doğu’da İsrail ve İran arasındaki siyasi ve askeri gerginlik, Bitcoin (BTC) ve Ether’i (ETH) olumsuz etkilerken savaş riski memecoinlere de yansıdı.

Piyasa değeri en büyük kripto para, son bir haftada yüzde 8,1 değer kaybına uğradı. ETH’de ise haftalık zarar yüzde 10,1 oldu. 

Bitcoin ve Ethereum’un çift haneye yaklaşan düşüşleri bir yana, memecoinlerde zararın boyutu çok daha büyük oldu. En büyük beş şaka temalı altcoinin hepsinde haftalık düşüş yüzde 20’den fazla. 

CoinGecko verilerine göre memecoinlerin atası Dogecoin (DOGE), son 24 saatte yüzde 3,6 değer kazansa da haftalık gerileyiş yüzde 21,4 olarak kaydedildi. Dogecoin’in ardından gelen Shiba Inu’da (SHIB) bu rakam yüzde 20 seviyesinde.

Solana tabanlı memecoin Dogwifhat (WIF), son 7 günde yüzde 25,8 düştü. Dört ve beşinci sıralarda yer alan PEPE ve FLOKI ise rakiplerine kıyasla daha çok kaybettirdi. İki altcoin de yüzde 29 değer kaybetti.

Piyasa derinliği sağlam kaldı

Fiyat düşüşleri, işlem hacimlerinde de azalmaya neden oldu. Kurumsal kripto borsası FalconX’in izlediği veriler, öne çıkan memecoinlerde ortalama günlük işlem hacminin Mart’ta 5,8 milyar dolardan Mayıs’ta 3 milyar dolara düştüğünü gösteriyor. Yine de bu rakam, Ocak ayında kaydedilen günlük 500 milyon doların çok üzerinde.

Ek olarak, sabit fiyatlarla büyük emirlerin ne derece kolay gerçekleştiğini ölçen bir likidite göstergesi olan %1 piyasa derinliği güçlü kaldı..

FalconX’in analizine göre, piyasa değerine göre dünya üzerinde en büyük memecoin olan DOGE’un %1 piyasa derinliği Cuma günü son bir yılın en yüksek seviyesi olan 10 milyon doları buldu. Buna karşılık, ikinci sırada yer alan meme tokeni SHIB’in piyasa derinliği 4 milyon dolara ulaştı.

Uzmanlar, düşüşe rağmen memecoin likiditesinin sağlam kalmasına ayrı bir parantez açtı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.