İngiltere’de konut fiyatları Şubat ayında yüzde 0,4 arttı

İngiltere’de konut fiyatları, Şubat ayında %0,4 ya da nakit bazında 1.091 sterlin artarak üst üste beşinci ay yükseldi ve ortalama konut fiyatı 291.699 sterlin oldu.

Yıllık bazda konut fiyatları, bir yıl öncesine göre %1,7 oranında arttı. Ocak ayında ise fiyatlar %2,3 oranında geriledi.

Halifax yaptığı değerlendirmede, “Aslında, bir evin ortalama fiyat etiketi Haziran 2022’de görülen zirvenin sadece yaklaşık 1.800 sterlin uzağında. Son aylarda gördüğümüz büyüme cesaret verici olsa da bundan sonra ne olacağı belirsizliğini koruyor. Düşük mortgage oranları ve İngiltere Merkez Bankasının bu yıl faiz oranlarını düşüreceği beklentisi, kısa vadede alıcıların güvenini artıracak olsa da faiz oranlarındaki düşüş eğilimi azalma belirtileri gösteriyor. Ücretler artmasına ve enflasyon gerilemesine rağmen depozito toplamak ve büyük bir ipoteği karşılayabilmek, özellikle emlak merdivenine katılmak isteyenler için zor olmaya devam ediyor, bu nedenle bu yıl konut piyasasında bir yavaşlama olması olasılığı devam ediyor.” dedi.

Foreks Haber Merkezi

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.