İki Fed yetkilisinden faiz mesajı

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, ekonomi beklendiği gibi gelişirse politika yapıcıların muhtemelen “bu yılın sonlarında” faiz oranlarını düşürme konusunda güven kazanacağını ancak acele etmeye gerek görmediğini söyledi.

Bu arada Fed yetkililerinin enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru soğuduğuna dair daha fazla kanıt görmek istediklerini söyledi ve borçlanma maliyetlerinin çok erken düşürülmemesi konusunda uyarıda bulundu.

Mester Salı günü Columbus, Ohio’da düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, “Enflasyonun sürdürülebilir ve zamanlı bir şekilde yüzde 2’ye geri döndüğüne dair yeterli kanıt olmadan faiz oranlarını çok erken veya çok hızlı bir şekilde düşürmek hata olur. Ekonomi beklendiği gibi gelişirse, bu güveni bu yılın sonlarında kazanacağımızı ve o zaman faiz oranlarını düşürmeye başlayabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

Mester’in sözleri, son haftalarda, aralarında gösterge borç verme faiz oranlarını yirmi yılın en yüksek seviyesinden düşürmeyi düşünürken acele etmemelerinin sinyalini veren Başkan Jerome Powell da dahil olmak üzere birçok Fed politika yapıcısının sözlerini tekrarladı.

“Enflasyon konusunda çok ilerleme kaydettik”

Salı günü ayrıca konuşan Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, enflasyonda kaydedilen önemli iyileşmeyi kutladı ancak daha fazla ilerlemeye ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Kashkari, Mankato, Minnesota’da düzenlenen bir etkinlikte, “Henüz o noktaya gelmedik ama enflasyon konusunda çok ilerleme kaydettik” dedi. Üç ve altı aylık enflasyon ölçümlerinin “temel olarak” olduğuna işaret ederek, “Yaşadıklarımıza devam edeceğimizi düşünürsek yüzde 2 hedefimize geri dönme yolundayız” dedi.

Pazartesi günkü makalesinde Kashkari, Fed yetkililerinin faiz oranlarını düşürmeden önce gelen verileri değerlendirmek için zamanları olduğunu söyledi.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.