Güçlü bir haftanın ardından petrol fiyatları düşerken OPEC ve IEA raporları bekleniyor

Investing.com — Petrol fiyatları Asya ticaretinde, yatırımcıların bir önceki haftaki büyük kazançların ardından bir miktar kâr elde etmesiyle düştü. Gözler şimdi İsrail-Hamas savaşındaki yeni gelişmelere ve önemli endüstri raporlarından gelen ipuçlarına döndü.

Çin Yeni Yılı nedeniyle Asya’nın büyük bölümünde piyasaların tatil olmasından dolayı işlem hacimleri düşük kaldı.

Nisan ayında vadesi dolan Brent petrol kontratı %0,5 düşüşle 81,78 dolara gerilerken WTI %0,6 düşüşle 76,35 dolara indi. Her iki kontrat da geçtiğimiz hafta yaklaşık %5 ila %6 artış gösterdi.

İsrail’in Hamas’ın ateşkes önerisini reddederek Gazze Şeridi’ne yönelik ölümcül hava saldırılarına devam etmesinin ardından petrol fiyatları hızla yükseldi. Bu durum, çatışmanın biteceğine dair sinyal vermezken yatırımcıların savaştan kaynaklanan daha büyük bir risk primini fiyatlandırmaya başlamasına yol açtı.

İsrail-Hamas savaşı son aylarda petrol için önemli bir destek unsuru oldu, özellikle de ytırımcılar, çatışma nedeniyle küresel petrol arzında artan kesinti olasılığını fiyatlamaya başladıkça.

İran’a bağlı Husi grubunun Kızıldeniz’deki saldırıları da nakliye faaliyetlerinde aksamalara yol açtı. Piyasalar şimdi bölgeden daha fazla ipucu bekliyor.

Orta Doğu’ya ilişkin endişeler petrol fiyatlarında yükselişe yol açtı. Öte yandan soğuk hava koşullarına bağlı üretim kesintilerinin ardından Şubat ayında ABD üretimi rekor seviyelere ulaştı.

Ancak ABD’nin akaryakıt arzı, birçok rafinerinin bakım nedeniyle kapalı kalması ile daraldı. Benzin vadeli işlemleri bir önceki hafta yaklaşık %9 artış göstermişti ancak ABD akaryakıt talebinin de soğuk havalarda azaldığı göz önüne alındığında bu eğilimin devam edip etmeyeceği şüpheli.

OPEC ve IEA raporlarının yanında bu hafta ABD enflasyonu da gündemde

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü aylık raporunu yarın, Uluslararası Enerji Ajansı ise Perşembe günü yayımlayacak.

2024 yılında ABD’de faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması nedeniyle talebin baskı göreceği göz önüne alındığında piyasalar, bu iki kuruluşun 2024 ve 2025 yılları için petrol talebi tahminlerini koruyup korumayacakları konusunda bir miktar kararsız.

Yine yarın açıklanacak önemli enflasyon rakamları da faiz oranları hakkında ipucu verecek. ABD tüketici fiyat endeksi enflasyonunun Ocak ayında sabit kalması bekleniyor. Bu da Fed’e faizleri daha uzun süre yüksek tutması için ivme kazandıran bir senaryo.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.