Gram altın haftayı rekor seviyeden kapatmaya hazırlanıyor

Investing.com – Gram altın genel yükseliş trendine devam ederken bugün 2.073 TL’ye ulaşarak yeni rekor seviyesini belirledi.

Zirve seviyesini gördükten sonra son saatte bir miktar gerileyen gram altın, şu an 2.068 TL seviyelerinde alıcı buluyor. Bugün yarım puanın üzerinde yükselen gram altın, haftalık bazda %2,5 değer artışıyla yeni zirvesine ulaşmış durumda.

Dün ABD’de kişisel tüketim harcamalarının beklentiler doğrultusunda gelmesi ve işsizlik haklarından yararlanma başvurularının beklentilerin üzerinde zayıf açıklanması, altın piyasasında yukarı yönlü hareketliliği tetikledi. Ons altın, hafta başından bu yana devam eden zayıf seyrini dün itibarıyla yukarı yönlü kırdı ve günü %0,5’e yakın yükselişle 2.048 dolardan kapattı. Yeni günde de Çin PMI verisinin olumlu gelmesinden destek bulan altın, yükselişini sürdürerek bugün en yüksek 2.057 doları gördü.

Böylece ons altın, geçen ayın ortasında 2.000 doların altından bulduğu destekle başlattığı yükseliş trendini devam ettirdi ve Ocak ve Şubat aylarındaki direnç bölgesini yeniden test etmeye başladı.

Diğer yandan dolar endeksi de hafta başında 103,7 seviyelerinden bulduğu destekle yönünü kısmen yukarı çevirirken dün açıklanan verilerin ardından 104 seviyesine adım atarak haftalık bazda pozitif görünümünü korudu. Dolar/TL’nin de bu hafta %1 bandında değer artışı kaydetmesiyle 31,3 seviyelerine ulaşmasından destek alan gram altının zirve keşfine devam ettiği görülüyor.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.