Goldman Sachs’tan TCMB’nin faiz kararı ve enflasyon için iyimser yorum

Investing.com – Goldman Sachs, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının piyasa beklentisinin üzerinde açıklanan sürpriz faiz kararını yorumladı.

Amatörlerin bile profesyoneller gibi kazanabileceği dünyaya adım atın. InvestingPro şimdi %20 indirimde. Kupon kodu: INVTROZEL1A

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Goldman Sachs, TCMB’nin 500 baz puanlık faiz artırımının tek seferlik bir düzeltme olduğu ve bu ayarlamanın enflasyonda bozulma ve değer kaybı beklentilerine karşı yapıldığı yorumunda bulundu. TCMB’nin faiz hamlesini tek seferlik olarak gören küresel banka yetkilileri, Merkez’in bir faiz artırım döngüsünü başlattığına inanmıyor.

Bununla birlikte bu hamleyi yerinde bulan ABD merkezli yatırım bankasına göre TCMB, aldığı bu kararla fiyat istikrarına olan bağlılığını gösterdi ve ortodoks politikaya tam geçiş konusunda kredibilitesini artırdı.

Goldman, Türkiye enflasyonunda düşüş bekliyor

Goldman Sachs tarafından yayımlanan raporda ayrıca Türkiye enflasyonu hakkında da görüşler paylaşıldı.

Raporda enflasyonunun hem ardışık aylar için hem de yıllık enflasyon bazında ikinci çeyrekte keskin bir düşüşe geçeceği tahmini yer aldı. Buna göre Türkiye enflasyonu için yılsonu tahmini %33 olarak belirlendi.

Goldman Sachs, ayrıca TCMB’nin gevşek para politikasına geçişi için yılın 3. çeyreğini işaret etti. Bu yaklaşıma göre ise Goldman Sachs analistleri, 2024 yılı sonunda faizlerin %32,5 seviyelerinde olmasını beklediklerini aktardı.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.