Gem avcıları dikkat: Bu 5 coin çok konuşuluyor!

Boğa sezonunda, düşük piyasa değerine sahip olması ve henüz büyük borsalarda listelenmemiş olması nedeniyle gem coin’leri yoğun ilgi görüyor.

Kripto yatırımcıları birçok altcoin’in yükselişini kaçırdığını düşünerek gem olarak adlandırılan düşük piyasa değerli coin’lere yöneliyor. Bu coin’ler, likidite havuzundaki miktarın az olması nedeniyle yüksek volatiliteye sahip oluyorlar. Böylelikle en ufak bir hacimde, gem coin’lerin keskin düşüş veya yükseliş yaşaması mümkün oluyor.

Oldukça riskli bir yatırım ürünü olan gem coin’ler özellikle Türk yatırımcılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Yapay zeka, metaverse veya RWA gibi kategoriler trend olduğunda yatırımcılar hemen gem coin’lere yöneliyor.

Unutmamak gerekir ki gem coin’ler Avalanche, Ethereum, XRP ve Solana gibi projelere göre daha fazla risk barındırıyor. Coinkolik olarak, son zamanlarda en çok konuşulan ve gem avcılarının radarında olan 5 gem coin’i sizler için derledik.

İşte en çok konuşulan gem coin’ler


1- RWA alanında bir gem: Stobox (STBU)

BlackRock’ın RWA (Gerçek Dünya Varlıkları) alanına 100 milyon dolarlık bir yatırım fonu oluşturması yeni bir trendi başlattı. RWA coin’leri yükselişe geçti. Birçok yatırımcı, erken yatırımcı olma umuduyla gem projeleri araştırmaya başladı. Türklerin de yoğun ilgi gösterdiği RWA gem coin’i Stobox (STBU) listemizde birinci sırada yer alıyor.

Stobox, gerçek dünya varlıklarının tokenizasyonunda yer edinmeyi amaçlıyor. RWA alanında uzun yıllardır hizmet veren Stobox, son dönemde popülerlik kazansa da birçok çalışma yürütmüştür. Stobox’un yerel token’ı STBU ise düşük piyasa değeri ve henüz Binance’te listeli olmaması nedeniyle gem olarak görülüyor.

STBU, Türkiye’de birçok fenomenin sepetinde yer alıyor. Ayrıca gem avcıları, yoğunlukla STBU’yu konuşuyor.

CoinGecko verilerine göre, STBU piyasa değeri 24 milyon dolar seviyesinde. STBU, son 24 saatte 2,5 milyon dolar işlem hacmi elde etti.

STBU, merkezi borsalar Gateio ve XT’de listeli durumda. Ayrıca STBU, Uniswap üzerinden de işlem görüyor.


2- Yapay zeka gem coin’i OpSec (OPSEC)

NVIDIA ile birlikte trend haline gelen yapay zeka, birçok kripto projesinin popülerlik kazanmasını sağladı. Render (RNDR) gibi projeler büyük bir kitle elde etti. Kripto yatırımcıları yeni Render’ları bulmak için gem coin’leri araştırmaya başladı. Gem avcılarının en çok yoğunlaştığı yapay zeka odaklı kripto projelerinden birisi de OpSec oldu. OpSec, listemizin ikinci sırasında yer aldı.

Yapay zekayı merkezine alan ve bu alanda çalışmalar yürüten OpSec, yapay zeka destekli merkeziyetsiz bir bulut güvenliği hizmeti sunuyor. OpSec, blokzincir destekli bir ağ oluşturur ve GPU’lar aracılığıyla kullanıcılarına odaklanır. Yapay zeka haricinde DePIN donanımına sahip olmasıyla da yeni nesil bir süper bilgisayar olarak gösteriliyor.

CoinGecko verilerine göre, OPSEC piyasa değeri 200 milyon dolar seviyesinde. OPSEC, son 24 saatte 3 milyon dolar işlem hacmi elde etti.

OPSEC, merkezi borsalarda sadece CoinEx ve BingX’de yer alıyor. Ayrıca OPSEC, Uniswap üzerinden de işlem görüyor.


3- Aptos ekosisteminin incisi Thala (THL)

Listemizin üçüncü sırasında Türk yatırımcılarının yakından tanıdığı Thala (THL) yer alıyor. Thala, Aptos ekosisteminde yer alan bir launchpad ve DeFi projesi olarak biliniyor. Thala, yürüttüğü çalışmalar ile beğenileri toplamayı başarmış ve popülerlik elde etmiştir.

Thala, Aptos ekosisteminin gelişimine katkı sağlayan projeler arasında yer almaktadır. Thala, Aptos blokzincirinin yeni nesil merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolüdür. Yapay zeka ve launchpad alanlarına da göz kırpmaktadır. Bu nedenle birçok yatırımcı Thala’yı potansiyel bir gem olarak görmektedir. Projenin yerel token’ı THL, henüz Binance gibi büyük borsalarda listelenmemiştir. Projeye ayrıca birçok Türk fenomen de yatırım yapmıştır.

CoinGecko verilerine göre, THL piyasa değeri 94,8 milyon dolar seviyesinde. THL, son 24 saatte 3,38 milyon dolar işlem hacmi elde etti.

THL, Gateio, Mexc, BingX ve CoinEx gibi kripto borsalarında listelenmiş durumda.


4- Türklerin sevdiği bir gem: Realio (RIO)

RWA (Gerçek Dünya Varlıkları) trendinin gündeme damga vurmasıyla birlikte öne çıkan gem coin’lerden birisi de Realio (RIO) oldu. Özellikle Türklerin yakından takip ettiği Realio, merkeziyetsiz finans ve gerçek dünya varlıklarını birleştiriyor. Projenin yerel token’ı RIO ise RWA furyası ile birlikte son bir haftada yüzde 32’lik bir yükselişe imza attı.

Realio, RWA trendiyle birlikte öne çıktı. Özellikle Türk kripto içerik üreticileri tarafından tanıtıldı ve kısa sürede popülerlik kazandı.

CoinGecko verilerine göre, RIO piyasa değeri 19,6 milyon dolar seviyesinde. RIO, son 24 saatte 45 milyon dolar işlem hacmi elde etti.

RIO, HTX, OKX, Mexc ve BingX gibi kripto borsalarında listelenmiş durumda.


5- Türklerin gözdesi: Neurai (XNA)

Türklerin de yoğun ilgisini üzerine çeken Neurai (XNA), listemizin beşinci sırasında yer alıyor. Neurai, Proof of Work (PoW) mekanizmasına sahip bir katman-1 blokzinciri olarak biliniyor. Neurai, yapay zkea, DePIN ve blokzincir çalışmalarına odaklandı. Kaspa’nın yükselişe geçtiği dönemde en çok konuşulan projelerden birisi de Neurai olmuştu. Son zamanlarda, Neurai’ye yönelik eleştiriler de gelmekte.

Neurai, madencilik yapısı ve yapay zeka desteğini göstermesiyle topluluk edindi. Ancak proje, uzun süredir atılım yapmaması nedeniyle eleştiri oklarını üzerine çekti. Yine de özellikle Türk yatırımcılar tarafından gem coin olarak görülüyor.

CoinGecko verilerine göre, XNA piyasa değeri 35,3 milyon dolar seviyesinde. XNA, son 24 saatte 1 milyon dolar işlem hacmi elde etti.

XNA token, Mexc, Gateio, CoinEx ve XeggeX gibi kripto borsalarında listelenmiş durumda.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.