Ganfeng Lithium lityum pazarında uzun vadeli yükseliş görüyor

Çin’in lityum pazarında önemli bir oyuncu olan Ganfeng Lithium’un başkanı, son fiyat düşüşlerine rağmen pil metali için uzun vadeli bir yükseliş eğilimi öngörüyor. Ulusal Halk Kongresi delegesi olarak da görev yapan Li Liangbin, Cuma günü görüşlerini paylaştı ve yenilenebilir enerjiye doğru küresel değişim nedeniyle lityum talebinin sürekli olarak artmasının beklendiğini belirtti.

Li, lityum piyasasının önemli fiyat dalgalanmaları yaşadığını, Çin’de lityum karbonat maliyetinin ton başına 100.000 Yen (yaklaşık 14.000 $) civarına düştüğünü ve Kasım 2022’deki zirvesinin tam tersi olduğunu kabul etti. Bu düşüş madencilik faaliyetlerinin kârlılığını etkilemiş ve küresel lityum üretimi için risk oluşturmuştur.

Li, daha sağlıklı bir endüstri ortamını teşvik etmek için 80.000 ila 150.000 Yen arasında bir fiyat stabilizasyonunun ideal olacağını ve tedarik zinciri boyunca şirketler için karlılık sağlayacağını öne sürdü.

Bunu başarmak için Çinli kuruluşlar, lityum karbonat vadeli işlemlerinin başlatılması ve daha öngörülebilir tedarik ve fiyatlandırma için uzun vadeli sözleşmelerin güvence altına alınması gibi çeşitli önlemleri uygulamaya koydu.

Li ayrıca jeopolitiğin lityum endüstrisi üzerindeki etkisine de değinerek bunun yatırım için engeller ve riskler yarattığına dikkat çekti. Bu zorluklara rağmen Ganfeng Lithium, Avustralya ve Arjantin de dahil olmak üzere kapsamlı uluslararası yatırımlara sahip ve Avrupa, Japonya ve Güney Kore gibi çeşitli bölgelere ihracat yapıyor.

Ancak şirketin Meksika’daki iştiraki, yerel hükümetin madencilik imtiyazlarından dokuzunu iptal etmesiyle bir aksilikle karşılaştı ve bu da madenciliğin başlamasında süresiz bir gecikmeye yol açtı.

Yine de Li, jeopolitiğin uluslararası ortaklıkları teşvik etmedeki rolü konusunda iyimserliğini koruyor ve Çinli şirketlerin yurtdışında üretim tesisleri kurmak için yerel kuruluşlarla işbirliği yapabileceğini öne sürüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.