FOMC toplantısı sonrası Fed üyeleri ABD ekonomisi hakkında ne düşünüyor?

Investing.com – ABD Fed üyelerinden Christopher Waller, Lisa Cook, Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker ve Federal Reserve Başkan Yardımcısı Philip Jefferson, faiz indirimi ve enflasyon konusundaki son görüşlerini paylaştı.

Harker: “Fed bu yıl muhtemelen faiz indirimi yolunda”

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, para politikası için bir sonraki adımın faiz indirimi olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte Harker, Merkez Bankasının kısa vadeli borçlanma maliyetini ne zaman düşürebileceği konusunda görüş bildirmedi. Patrick Harker, bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi’nde faiz kararı için oy hakkına sahip değil.

Waller, faiz indiriminde acele edilmemesi gerektiğini düşünüyor

Fed üyesi Christopher Waller, enflasyondaki son yükselişi ele alarak bunun enflasyon hedefine doğru devam eden yolda bir duraksama mı yoksa geçici bir durum mu olduğunu görmek için faiz indirimlerinin en az birkaç ay daha ertelenmesi gerektiğini söyledi.

Waller, açıklamasının devamında 4. çeyrek büyümesinin yıllık %3,3 artışıyla ve Ocak ayındaki 350 bin istihdam artışıyla birlikte 2023’ün ikinci yarısından itibaren devam eden enflasyon düşüşünün devam edeceğinin teyit edilmesi gerektiğinin görüşünü pekiştirdiğini aktardı. Bu bağlamda Waller, para politikasını normalleştirmek için faiz indirimi konusunda acele edilmemesi gerektiğini savundu.

Birçok ekonomik verinin ekonominin hâlâ sağlam bir temeli olduğunu gösterdiğine dikkat çeken Waller, gevşek para politikası için biraz daha bekleme riskinin enflasyon hedefinden çıkma riskinden daha düşük olduğunu iddia etti.

Jefferson faiz indirimi için tek bir ekonomik göstergenin yeterli olmayacağını savundu

Fed Başkan Yardımcısı Philip Jefferson, ABD Merkez Bankasının gösterge politika faizini düşürmeye ne zaman başlayacağını değerlendirirken ekonomik verilere bir bütün olarak bakacağını söyledi.

Jefferson, “faiz indirim zamanının gelip gelmediğine dair tek bir göstergeye bakmıyorum, makroekonomik performansa ilişkin ‘zamanı geldi’ yönünde bir kanıtlar bütünü olması gerekir.” dedi.

Fed Başkan Yardımcısı, enflasyon hedefinin sürdürülebilir şekilde devam ettiğine dair kanıtlar görmeleri gerektiğini düşünürken ekonominin de mümkün olduğu kadar güçlü kalmasını istediklerini sözlerine ekledi. Bununla birlikte Jefferson, Fed’in %2’lik enflasyon hedefine ulaşma konusunda “ihtiyatlı iyimserliğini” koruduğunu söyledi. Philip Jefferson, faiz indirimlerinin ne zaman başlaması gerektiğiyle ilgili bir görüş bildirmekten kaçındı.

Lisa Cook, faiz indirimi zamanının gelmediğini düşünüyor

ABD Merkez Bankası guvernörlerinden Lisa Cook, enflasyonun düşmesi ve iş gücü piyasasının normalleşmesiyle birlikte ekonomiye yönelik risklerin “iki taraflı” hale geldiğini söylerken henüz faiz oranlarını düşürme zamanının gelmediğini savundu.

Cook, enflasyonun Fed’in %2’lik hedefine ulaşmasını beklemenin makul olduğunu, ancak hedefe giden yolun “inişli çıkışlı ve düzensiz” olduğunu ve olmaya devam edebileceğini iddia etti. Bu görüşü ışığında Lisa Cook, tüketici fiyat enflasyonuna ilişkin son zamanlarda beklenenden daha güçlü rakamlara atıfta bulundu. Cook, ayrıca ekonomiye yönelik risklerin artık yalnıza yüksek enflasyona yönelik olmadığını düşündüğünü söyledi.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.