Fitch Ratings, Çin’in konut piyasasında satışların yüzde 5-10 düşmesini bekliyor

Fitch Ratings, Çin’in konut piyasasına ilişkin tahminini, 2024 yılı için yeni konut satışlarında %5-%10’luk bir düşüşe indirirken daha yavaş toparlanmanın yerel yönetimler, bankalar ve varlık yönetim şirketleri üzerinde daha geniş etkileri olacağını belirtti.

Fitch güncellediği tahminde, 2023’te 950 milyon metrekare ve 2022’de 1.150 milyon metrekare olan konut-gayrimenkul alanının, bu yıl 850 milyon-900 milyon metrekare (metrekare) satılacağını öngördü.

Fitch yaptığı değerlendirmede, “Yerel basında çıkan , Ocak 2024’te bazı büyük geliştiricilerin yeni konut satışlarında yıllık bazda %30’luk bir daralmaya işaret ediyor. Bu durum, özellikle Ocak 2023’ün Çin Yeni Yılı için bir haftalık ulusal tatili içerdiği göz önüne alındığında, yeni konut talebindeki zayıflamanın altını çiziyor.” dedi.

Tüm şehirlerde fiyat baskısının devam etmesini beklemekle birlikte, yeni konutların ortalama satış fiyatlarının bu yıl ülke genelinde sabit kalmasının muhtemel olduğunu belirten Fitch, “Çünkü satış karması daha yüksek kademeli şehirlere doğru kaymakta ve daha küçük şehirlerdeki fiyat düşüşlerini dengelemektedir. Yeni konut satışlarının en azından önümüzdeki birkaç ay boyunca yıllık bazda keskin bir düşüş göstermesini bekliyoruz. Bunun nedeni, Ağustos ve Eylül aylarında açıklanan son yerel yönetim politika gevşetmelerinin (konut satın alma ve ipotek kısıtlamalarının kaldırılması dahil) konut satışlarında yarattığı geçici ve mütevazı artışın azalmış olmasıdır.” dedi.

“Son tahminlerimiz, Çin hükümetinin konut sektörünü istikrara kavuşturmak için destekleyici politikalar uygulamaya devam edeceğini varsayıyor. Beş yıllık kredi faiz oranındaki son büyük indirim ve Merkez Bankasının bilançosundaki genişleme, yetkililerin emlak sektöründeki gerilemeyi durdurma çabalarını yoğunlaştırdığını gösteriyor.” ifadelerini kullanan Fitch, ikincil konut piyasasının istikrar işaretleri gösterdiğini, son verilerin, satış hacmi ve fiyatlardaki ivmenin 2024’ün başından bu yana 4Ç23’e kıyasla arttığını” gösterdiğini vurguladı.

Foreks Haber Merkezi

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.