Filipinler Merkez Bankası faiz oranını değiştirmedi

Filipinler Merkez Bankası (BSP), enflasyon risklerinin azaldığını ancak yine de dikkatli olunması gerektiğini belirterek politika faizinde bir değişikliğe gitmedi.

BSP tarafından yapılan açıklamaya göre gösterge olarak kullanılan gecelik repo borçlanma faiz oranı yüzde 6,50 olarak kaldı. Bankanın borç verme faiz oranı da değişmeyerek yüzde 7,00 oldu. Piyasa beklentileri de faizin değişmeyeceği yönündeydi. 

BSP Başkanı Eli Remolona, faiz kararının ardından düzenlediği basın toplantısında tahmincilerle yaptığı son anketin, enflasyon beklentilerinin yüzde 2-4 hedef aralığına daha sıkı sabitlendiğini göstermesine rağmen bankanın enflasyona karşı korunmak ve ekonomik istikrarı sürdürmek için politika ayarlarını değiştirmeye “hazır beklediğini” söyledi.

Başkan, artan pirinç fiyatlarını dikkat edilmesi gereken bir faktör olarak işaret etti ve enflasyon görünümüne yönelik risklerin aynı zamanda yüksek ulaşım ücretleri, elektrik oranları, petrol ve El Niño’nun gıda fiyatları üzerindeki etkisinden de kaynaklandığını söyledi.

BSP, yurt içi ekonomik aktivitenin orta vadede “sağlam kalmasının” beklendiğini de belirtti.

Tüketici fiyatları artışı Ocak ayında yıllık yüzde 3,9’dan yüzde 2,8’e doğru yavaşladı.

Bazı ekonomistler, BSP’nin yılın ikinci yarısında faiz indirimine başlayacağını öngörüyor. Barclays ekonomistleri yakın tarihli yayımladığı bir notta, politika yapıcıların enflasyonda sürdürülebilir bir düşüş eğilimi konusunda daha emin oldukları bir dönemde -üçüncü çeyrekte- faiz indirimine başlamasını beklediklerini belirtti. Goldman Sachs stratejistleri, enflasyonun ilk çeyrekte düşmeye devam etmesini ancak ikinci çeyrekte yeniden yukarı gelmesini beklendiklerini ifade etti.

Foreks Haber Merkezi

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.