Federal Rezerv, piyasadaki patlamanın ortasında sabit coinlerin hızlı bir şekilde düzenlenmesi çağrısında bulundu

Federal Rezerv Denetim Başkan Yardımcısı Michael Barr, DC Fintech Haftası sırasında, Tether ve USDC gibi stabilcoinlerin hızlı bir şekilde düzenlenmesi gerektiğini vurguladı. Barr’ın açıklamaları, bu dijital para birimlerinin ayı piyasasındaki düzensiz yükselişini ve Circle ve Coinbase (NASDAQ:COIN)’in USDC’den elde ettiği önemli kârları takip etti. Barr’ın endişeleri, dolar destekli bu dijital para birimlerinin yarattığı potansiyel finansal istikrarsızlık risklerinden kaynaklanıyor.

Tether’in 85 milyar doları aşan piyasa değerine rağmen, Kongre bu para birimleri için düzenleyici bir çerçeve tasarısı geçirme konusunda yavaş bir tepki gösterdi. Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Patrick McHenry (R-N.C.) liderliğindeki tasarı, Maxine Waters’ın (D-Calif.) muhalefetiyle karşılaştı. Barr, potansiyel finansal istikrarsızlık risklerini azaltmak için Kongre’yi bu mevzuatı hızlandırmaya çağırdı.

Barr ayrıca, sabit paralara devlet tarafından verilen alternatifler olan merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) üzerine devam eden araştırmaları da tartıştı. Bununla birlikte, Federal Rezerv’in CBDC’lerle ilgili henüz bir karara varmadığını doğruladı.

Barr ayrıca, sabit coinlerin özel para olarak işlev görme potansiyelinin ve uygun düzenleme olmadan finansal ağ üzerindeki olası istikrarsızlaştırıcı etkilerinin altını çizdi. Federal Rezerv’in stabilcoin ihraççılarına karşı ‘yolun kurallarını’ onaylamasına, düzenlemesine ve uygulamasına izin verecek sağlam bir federal düzenlemeyi savundu ve bu sorumluluğun Kongre’ye ait olması gerektiğini öne sürdü.

Başkan Yardımcısı, Fed’in ABD enflasyonunu ehlileştirme taahhüdünü yineledi ve bunu %2’ye düşürmeyi hedeflediğini belirtti. Ayrıca, dijital bir dolara ilişkin herhangi bir girişimin Beyaz Saray ve Kongre’den açık onay gerektireceğini de doğruladı.

Bu durum, eyalet düzeyinde düzenlemeyi tercih eden Cumhuriyetçilerin aksine, Demokratların stablecoin ihraççıları gibi “özel para” kuruluşlarının federal gözetimini desteklediği bir yasama tartışmasının ortasında ortaya çıktı. Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi, bazı Demokratlar tarafından desteklenen bir stablecoin tasarısı geliştirdi, ancak hala Meclis’te oylanmayı bekliyor ve önemli bir harcama tasarısına bağlanabilir. Senato onayı da gereklidir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.