Faizle ilgili korkular sürerken altının performansı hâlâ zayıf

Investing.com – Altın fiyatları yatay-düşük bir aralıkta hareket etti ve önemli ekonomik veriler öncesinde ABD’de faizlerin daha uzun süre yüksek kalacağına dair endişelerin devam etmesiyle, son dönemdeki zayıf performansını sürdürdü.

Sarı metal geçtiğimiz ay boyunca görülen 2.000 ila 2.050 dolarlık işlem aralığında kaldı zira Fed’den bir dizi yetkili, bankanın 2024’ün başlarında faizleri düşürmeye başlamak için acele etmediğine dair uyardı ve bu uyarılar altındaki artışı büyük ölçüde sınırladı. Üç ayın en yüksek seviyelerine yakın seyreden doların gücü de altın fiyatlarını baskıladı.

Yine de küresel ekonomik yavaşlama korkuları ile Rusya ve Orta Doğu’daki jeopolitik gerilimler, sarı metale yönelik bir miktar güvenli liman talebini besledi ve fiyatlar 2.000 dolarlık kilit destek seviyesinin üzerinde sabit kaldı.

Nisan vadeli altın %0,2 düşüşle 2.039,45 dolara gerilerken spot altın 2.030,69 dolarda değişmedi.

PCE enflasyonu ve GSYİH verileri açıklanacak

Piyasalar şimdi daha fazla alım satım ipucu için temel enflasyon ve ekonomik büyüme verilerini bekliyor.

Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan PCE fiyat endeksi yarın açıklanacak ve enflasyonun Ocak ayında sabit kaldığını göstermesi bekleniyor. Böyle bir senaryo, Fed’e faizleri daha uzun süre yüksek tutması için daha çok alan sağlıyor.

Bazı Fed yetkilileri de bu hafta, yapışkan enflasyonun Fed’in 2024’ün başlarında faiz oranlarını düşürmesini engelleyeceği konusunda uyarıda bulundu.

Enflasyon verilerinden önce bugün, GSYİH rakamının dördüncü çeyreğe ilişkin ikinci verisi yayımlanacak. Bunda da ekonomik büyümede bir miktar yavaşlama görülmesi bekleniyor.

Bununla birlikte veriler yine de ABD ekonomisinin, benzeri olan gelişmiş ülkelerin oldukça önünde olduğunu ve Fed’e faizleri daha uzun süre yüksek tutması için yeterli alan sağladığını gösterebilir.

Daha yüksek faizler, külçe altın satın almanın fırsat maliyetini artırdığı için altın üzerindeki baskının artacağının habercisi. Diğer değerli metaller de bu düşünceyle geriledi: Platin %0,5 düşüşle 892,05 dolara, gümüş ise %0,7 düşüşle Çarşamba 22,602 dolara indi.

Bakır fiyatları düştü, Çin’den PMI verileri bekleniyor

Endüstriyel metaller arasında, Mart ayında vadesi dolan bakır %0,4 düşüşle 3,8390 dolara geriledi.

Kırmızı metal, en büyük ithalatçı Çin’de yeni teşvik önlemlerine ilişkin iyimserlikle son haftalarda güçlü bir yükseliş kaydetti.

Ancak bu yükseliş Şubat ayı boyunca ticari faaliyetlerin durumu hakkında daha fazla ipucu vermesi beklenen ve yakından takip edilen satın alma yöneticileri endeksi ile test edilecek. Veriler Cuma günü paylaşılacak.

Ocak ayı verileri ekonomide çok az iyileşme olduğunu göstermişti.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.