Faiz korkuları sürerken altın fiyatları geçen haftaki eğilimini koruyor

Investing.com – Altın fiyatları yeni haftanın başında Asya ticaretinde geriledi ve önemli ekonomik verilerin geleceği hafta öncesinde ABD’de faizlerin daha uzun süre yüksek kalacağına dair endişelerin artmasıyla son gördüğü işlem aralığında kaldı.

Bir dizi Fed yetkilisinin, bankanın faiz oranlarını düşürmek için acele etmediği konusunda uyarması ile altın fiyatları, son haftalarda önemli bir ilerleme kaydedemedi.

ABD’deki enflasyon ve istihdam piyasasındaki esneklik işaretleri, bu düşünceyi daha da güçlendirdi ve yatırımcılar artık Mayıs ve Haziran aylarında faiz indirimi olasılığını istikrarlı bir şekilde fiyatlıyor.

Yine de altına yönelik bir miktar güvenli liman talebi, sarı metaldeki kayıpların sınırlanmasına yardımcı oldu. Japonya ve İngiltere’deki durgunluk işaretleri ve Orta Doğu’da devam eden jeopolitik aksaklıklar güvenli liman talebini besledi.

Spot altın %0,2 düşüşle 2.032,32 dolara gerilerken Mart vadeli altın %0,4 düşüşle 2.041,85 dolara indi.

PCE enflasyonu ve GSYİH verileri bekleniyor

Şimdi gözler, bu hafta açıklanacak olan ABD PCE fiyat endeksi verilerine çevrildi. Aralık ve Ocak ayları için yapışkan verilerin ardından ABD enflasyonu hakkında daha fazla ipucu alınması bekleniyor.

Bu hafta Fed’den bazı yetkililer de konuşma yapacak ve yüksek enflasyon endişeleri nedeniyle bankanın daha uzun süre yüksek faiz oranlarına yönelik görünümünü büyük ölçüde yinelemesi bekleniyor.

PCE verilerinin dışında dördüncü çeyreğe ilişkin ikinci gayri safi yurt içi hasıla verisi de bu hafta açıklanacak ve ekonomik büyümenin bir miktar yavaşlamış olması bekleniyor. Ancak bu durum erken faiz indirimlerini gerektirecek boyutta değil.

Daha yüksek faiz oranları, sarı metale yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı için altın fiyatları adına kötü bir işaret.

Diğer değerli metaller de bu durumdan dolayı geriledi. Nisan vadeli platin %0,7 düşüşle 901,35 dolara gerilerken Mayıs vadeli gümüş %0,5 düşüşle 23,078 dolar odlu.

Bakır geriledi, Çin PMI testi bekleniyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, piyasaların bu hafta Çin’den önemli ekonomik sinyaller beklemesi nedeniyle bugün hafif bir düşüş yaşadı.

Mayıs vadeli bakır fiyatları %0,2 düşüşle 3,8760 dolara geriledi.

Bu hafta, en büyük bakır ithalatçısı Çin’den gelen ve ülkedeki potansiyel ekonomik toparlanmaya ilişkin yeni ipuçları vermesi beklenen satın alma yöneticileri endeksi verilerine odaklanılacak.

Çin medyasında çıkan haberler olumlu bazı ipuçları verdi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, yakın zamanda yaptığı bir konuşmada, Çin ekonomisi için lojistik ve tedarik zincirlerinin önemini vurgularken ülkede sanayi ve fabrika faaliyetlerinin artmasına yardımcı olabilecek yeni bir ekipman yenileme turunu da teşvik etti.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.