Eski yetkililer LNG ihracatına verilen aranın sona erdirilmesini istiyor

Donald Trump ve George W. Bush’un Cumhuriyetçi yönetimlerinden bir grup eski yetkili Pazartesi günü Kongre’yi Biden yönetiminin sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracat onaylarını askıya alma kararını geri almaya çağırdı. Biden yönetimi, büyüyen endüstrinin çevresel ve ekonomik etkilerini değerlendirmek üzere Asya ve Avrupa’daki büyük pazarlara yönelik bekleyen ve gelecekteki LNG projelerinin onaylarını durdurmuştu. Bu hamle, çevrecilerin sera gazı emisyonları ve hassas toplulukları etkileyen kirlilikle ilgili endişelerine yanıt olarak geldi.

Aralarında eski Enerji Bakanları Rick Perry ve Dan Brouillette’in de bulunduğu 35 eski yetkili, endişelerini hem Temsilciler Meclisi hem de Senato’daki enerji ve dış ilişkiler komitelerinin başkanlarına iletti. LNG ihracatının yeniden başlatılmasının küresel istikrarı desteklemek, ABD’nin ekonomik ve jeopolitik çıkarlarını ilerletmek ve çevresel ilerlemeye öncülük etmek için çok önemli olduğunu savundular.

Rusya’nın 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından ABD’nin Avrupa’ya LNG ihracatı artarken, halihazırda onaylanmış projelere dayanarak bu ihracatın on yılın sonuna kadar iki katına çıkması bekleniyor.

ABD Temsilciler Meclisi, LNG ihracatını onaylama yetkisini Enerji Bakanlığı’ndan Federal Enerji Düzenleme Komisyonu’na devredecek olan yasa tasarısını Çarşamba günü erken saatlerde oylamaya hazırlanıyor. Ancak bu tasarı Demokratların kontrolü elinde tuttuğu Senato’da zorluklarla karşılaşabilir. İhracatın durdurulmasını eleştiren Demokrat Senatör Joe Manchin, geçen hafta Enerji Bakanlığı’nın yetkisinin kaldırılması konusunda isteksiz olduğunu ifade etti.

Eski yetkililerin mektubu mevcut Biden yönetimi yetkililerine de gönderildi. Enerji Bakan Yardımcısı David Turk, geçen hafta yönetimin müttefikleri ve ortaklarıyla duraklama konusunda yaptığı görüşmelere olan güvenini dile getirerek, ileriye dönük gaz tedarik durumlarına ilişkin olumlu bir bakış açısı belirtti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.