Eski BoE baş ekonomisti Haldane, resesyonun derinleşme riski konusunda uyardı

İngiltere Merkez Bankasının eski baş ekonomisti Andy Haldane, bankanın yakın zamanda faiz indirimine gitmemesi halinde İngiltere’de resesyonu derinleştirme riski taşıdığı uyarısında bulundu.

Haldane, Bloomberg’in UK Politics podcast’ine verdiği demeçte, BoE’nin kredibilitesinin tehdit altında olduğunu söyledi ve ekonomiyi desteklemek için politikayı gevşetmeyi düşünmeye çağırdı.

Royal Society of Arts’ın CEO’su olan Haldane, İngiltere’nin hâlâ “en iyi ihtimalle anemik bir büyüme yılı yaşayacağını” ve risklerin aşağı yönlü olduğunu söyledi.

Haldane, BoE’nin yakın zamanda politikayı gevşetmemesi halinde resesyonun daha da kötüleşip kötüleşmeyeceği sorusuna “Bence risk dengesi burada yatıyor, evet. Bana göre para politikası tarafında bazı ön ve erken sigortaları devreye sokma durumu güçlü ve güçleniyor ve bu sigortayı yılın biraz geç dönemine bırakmamızdan korkuyorum.” diye konuştu.

“Enflasyonu yükseltirken ıskalamak başka bir şey, ki bu oldu, ekonomiyi aşağı çekerken ezmek bambaşka bir şey.” ifadelerini kullanan Haldane, “Eski işimde bir merkez bankası yetkilisi olsaydım, kredibiliteye vurulan bu çifte darbeden kaçınmak isterdim.” dedi.

Foreks Haber Merkezi

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.