Enflasyon verileri öncesindeki temkinli bekleyiş içinde altın pek değişmedi

Investing.com – Altın fiyatları Asya ticaretinde dar bir aralıkta seyretti ve yatırımcılar, faiz oranlarının seyrini etkilemesi beklenen önemli ABD enflasyon verilerini beklerken temkinli kaldı.

Fed yetkililerinin, bankanın enflasyonu düşürmek için daha fazla çalışması gerektiğine dair yaptığı yorumlar da altını baskıladı. Bu, Fed’in faizleri erkenden düşürmeye başlamak için acele etmediğini belirten diğer yetkililerin yorumlarını takip etti.

Yatırımcıların, sarı metale yatırım yapmanın daha yüksek fırsat maliyetinden çekinmeleri nedeniyle daha yüksek ve daha uzun vadeli faiz oranlarına ilişkin endişeler, altının yaklaşık iki ay boyunca 2.000 ila 2.050 dolar işlem aralığında işlem görmesine yol açtı.

Spot altın 2.035,26 dolarda sabit kalırken Nisan vadeli altın 2.043,45 dolarda yatay seyretti.

Fed yetkilileri yapışkan enflasyonu işaret ederken PCE verisi bekleniyor

Şimdi gözler, günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan, Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi PCE fiyat endeksi verilerine çevrildi.

Özellikle Ocak ayı için beklenenden daha yüksek bir tüketici enflasyonu verisinin ardından bu okumanın, ABD enflasyonunun Ocak ayında yapışkan kaldığını yinelemesi bekleniyor.

Okuma aynı zamanda Fed yetkilileri John Williams ve Raphael Bostic’in, enflasyonun bankanın %2’lik hedefine ulaşması için merkez bankasının daha fazla çalışması gerektiğini söylemesinin ardından geldi.

Diğer yetkililerden gelen bir dizi benzer uyarının ardından gelen bu yorumlar, Fed’in faizleri erkenden düşürmeye başlayacağı beklentileri üzerinde daha fazla şüphe yarattı.

CME Fed İzleme Aracına göre yatırımcılar, Haziran ayında faiz indirimi için %52,6’lık bir şansı fiyatlarken Fed’in o zaman da faizleri sabit tutabileceğine dair beklentilerini istikrarlı bir şekilde artırdı.

Daha uzun süre yüksek faiz oranları, doları yüksek tutacak ve altın ve diğer değerli metaller üzerinde daha fazla baskının habercisi olacaktır.

Platin %0,5 artışla 888,40 dolara yükselirken gümüş %0,3 artışla 22,705 dolar oldu. Ancak her iki metal de Şubat ayı için %2 ila %5 arasında değer kaybederken altın, ayı değişmeden tamamlamaya hazırlanıyor.

Çin PMI verileri öncesinde bakır beklemede

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, bugün dar bir aralıkta hareket ederken ilgi, en büyük ithalatçı Çin’den gelen temel ekonomik göstergelere çevrildi.

Mart vadeli bakır fiyatları %0,4 artışla 3,8540 dolara yükseldi ve Şubat ayında %1,3 değer kaybederek üç aylık kazanç serisini bozdu.

Dünyanın en büyük bakır ithalatçısı Çin’den gelecek satın alma yöneticileri endeksi (PMI) bekleniyor.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.