Dünya basını MB’deki istifayı ve atamayı nasıl gördü?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın dün görevinden istifa etmesi ve ardından Resmi Gazete’de Merkez Bankası’nın yeni başkanı olarak Fatih Karabulut’un atandığı haberi dünya basınının manşetlerine taşındı.

ORTODOKS EKONOMİ POLİTİKASINA GEÇİŞİN DEVAMI

Bloomberg, Karabulut’un daha önce New York Fed’de ve Amazon.com’da baş ekonomist olarak çalışmasına vurgu yaparak Erkan’ın öncülük ettiği yatırımcı dostu ortodoks ekonomi politikalarına geçişin devamına işaret ettiğini yazdı.

Orta Doğu medyasıAl-Monitor, Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olan Erkan’ın istifasını yazarak yerine Karahan’ın getirildiğini duyurdu. Haberde Karahan’ın akademik geçmişine de yer verildi.

KARAHAN GÜVENİLİR BİR SEÇİM

Financial Times’a konuşan yerel bir bankacı, Karahan’ın bankayı yönetmek için güvenilir bir seçim olduğunu ve kariyerinin başlarında neredeyse on yıl boyunca New York Fed ekonomisti olarak çalıştığını belirtti. FT, Erkan hakkında ise “Haziran ayında başlayan ve yabancı yatırımcıları yavaş yavaş Türkiye piyasalarına geri çekmeye başlayan daha geleneksel ekonomi politikalarına doğru büyük bir değişimin ana mimarlarından biriydi” ifadelerini kullandı.

Reuters ise, Erkan istifasının savunduğu agresif parasal sıkılaştırma politikasına ilişkin soru işaretlerini artırdığını yazarken, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yaptığı ayrı bir açıklamada ekonomik programın kesintisiz devam edeceğini ve Erkan’ın istifasının kişisel kararı olduğunu söylediğini belirtti.

Bloomberg de, Erkan’in, kendisine karşı yürütülen karalama kampanyasına atıfta bulunarak ailesini korumak için istifa ettiğini söylediğini belirtirken, TL bu karara ilk tepki zayıflayarak 22:20 sularında dolar karşısında yüzde 0,6 düşüşle 30,5163 seviyesini gördü ve kapanış bazında rekor seviyeyi yakaladı yorumunu yaptı.

FORBES: ENFLASYON RÖPORTAJI ERDOĞAN’I KIZDIRDI

Erkan’ın Ahmet Hakan’a verdiği röportajında yüksek enflasyon yüzünden İstanbul’da kiraların ödenememesi nedeniyle ailesinin yanına taşındığını söylemesinin Erdoğan’ı kızdırdığını yazan Forbes, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Erkan’a ilişkin açıklamasını hatırlattı. Bakanlık, Erkan’ın kararının “tamamen kişisel ve kendi takdiri” olduğunu ve Cumhurbaşkanı’nın “ekonomi ekibine ve programına güven ve desteğinin tam olduğunu” açıklamıştı.

The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Erkan’ın istifasını “son yıllarda bir dizi ekonomik kriz yaşayan büyük bir dünya ekonomisindeki son türbülans” olarak nitelendirdi.

patronlardunyasi.com

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.