Doların küresel rezervlerdeki payı geçen yıldan bu yana en düşük seviyeye geriledi

WASHINGTON – Uluslararası Para Fonu (IMF) bugün ABD dolarının dünyanın birincil rezerv para birimi olma konumunun biraz zayıfladığını gösteren veriler yayınladı. Son verilere göre doların küresel merkez bankası rezervleri içindeki payı ikinci çeyrekte revize edilen %59,4’ten %59,2’ye gerileyerek bir önceki yılın son çeyreğinden bu yana en düşük seviyesine indi.

Küresel rezervlerde en çok tutulan ikinci para birimi olan Euro da marjinal bir düşüş yaşadı ve payı %20’nin biraz altına indi. Japon Yeni’nin payı ise %5,5’e yükselmiştir. “Diğer para birimlerinin” merkez bankası rezervleri içindeki toplam payının yaklaşık %4’e ulaşması dikkat çekicidir.

Doların hakimiyetinde hafif bir gerileme yaşanırken, Çin yuanı ve İngiliz sterlini gibi diğer önemli para birimlerinin rezerv paylarında kayda değer bir değişiklik görülmemiştir. Rezerv para birimi kompozisyonundaki bu değişim, Amerikan ekonomik çıkarları için potansiyel sonuçlar doğursa da henüz doların lider konumundan büyük bir sapmaya işaret etmiyor.

Merkez bankası rezervlerinin kompozisyonundaki değişiklikler genellikle kademeli olarak gerçekleşir ve ekonomi politikaları, jeopolitik istikrar ve piyasa likiditesi gibi çeşitli faktörlerden etkilenir. Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, finansal istikrarlarını desteklemek ve uluslararası ticareti kolaylaştırmak için çeşitli para birimlerinde rezerv tutmaktadır.

IMF’nin bugünkü verileri, küresel merkez bankalarının varlıklarını dünyanın başlıca para birimleri arasında nasıl çeşitlendirdiklerine dair ince değişimler hakkında fikir vermektedir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.