Doların düşüşü altın fiyatlarındaki kaybı sınırladı

Investing.com – Altın fiyatları Asya işlem saatlerinde dar bir aralıkta seyrederken faiz oranlarına ilişkin yeni ipuçları beklentisi, yatırımcıları altına karşı temkinli tutsa da zayıflayan dolar, sarı metaldeki kayıpları sınırladı.

Külçe fiyatları, İran ve İsrail arasındaki savaşa ilişkin gerilimin azalmasının sarı metale yönelik güvenli liman talebini azaltmasıyla son zamanların en yüksek seviyelerinden keskin bir düşüş yaşadı.

Spot altın %0,3 artışla 2.330,05 dolara yükselirken Haziran vadeli altın vadeli işlemleri 2.343,15 dolarda değişmedi. Spot fiyatlar Nisan ayı başlarında ulaştığı rekor seviyenin yaklaşık 100 dolar uzağında işlem görüyor.

Dolardaki zayıflık altın fiyatlarını sınırlı ölçüde rahatlattı

Dolar, Nisan ayı için beklenenden daha düşük gelen satın alma yöneticileri endeksi verilerinin ardından düştü.

Yatırım dünyasında öne çıkmak ve kazancınızı artırmak için InvestingPro ile tanışın! Şimdi %20’ye varan indirimden faydalanın. Kupon kodu: INVTROZEL1A

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Dolardaki zayıflık, çoğu metal fiyatının dolara bağlı olduğu göz önüne alındığında, altındaki son düşüşü durdurmaya yardımcı oldu.

Ancak dolar, piyasaların Fed’in erken faiz indirimi beklentilerini istikrarlı bir şekilde fiyatlandırması nedeniyle Nisan ayında şu ana kadar elde ettiği kazanımların büyük bir kısmını korudu.

Güvenli liman talebi, başlangıçta altının bu olumsuzlukları aşmasına yardımcı olsa da Orta Doğu’daki gerilimin tırmanmaması, külçe altını daha uzun süreli yüksek faiz korkularına karşı savunmasız bıraktı.

Yüksek faizler, sarı metale yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı için altın adına kötü bir işaret.

Diğer değerli metaller, Asya ticaretinde zayıflayan dolar karşısında yükseldi ancak yine de son seanslardaki sert kayıplarını sürdürdü. Platin %0,4 artışla 924,50 dolara yükselirken gümüş %0,5 artışla 27,485 dolara yükseldi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

GSYİH ve PCE enflasyon verileri bekleniyor

Piyasaların odağı, faiz oranları konusunda yeni ipuçları sunma potansiyeline sahip olan, ABD’nin önemli ekonomi verilerine çevrildi.

İlk çeyrek gayri safi yurt içi hasıla verileri yarın, Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan PCE fiyat endeksi verileri ise Cuma günü açıklanacak.

Son dönemde ABD’de enflasyonun dirençli bir seyir izlediğini gösteren göstergeler, piyasaların Haziran ayında faiz indirimi beklentilerini fiyatladığını gösterdi.

Bakır fiyatları yükseldi ancak son zirvelerin altında kaldı

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, doların gevşemesinden de faydalanarak yükseldi. Ancak kırmızı metal fiyatları, en büyük üretici Şili’nin bu yıl üretimini artırmayı planladığına dair sinyal vermesinin ardından son iki yılın zirvelerinin altında işlem görmeye devam ediyor.

Bakır talebine ilişkin görünüm, üretim faaliyetinde beklenmedik bir daralma gösteren zayıf ABD PMI verileriyle de bozuldu.

Londra Metal Borsasında 3 aylık bakır, %0,8 artışla 9.817,50 dolara yükselirken 1 ay vadeli bakır %1,1 artışla 4,4710 dolar oldu.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.