Dolar zayıflarken altında tarihi zirve keşfi devam ediyor

Investing.com – Altın talebi, bu hafta bir dizi faktörün ışığında hızlanırken değerli metal, bugün tarihi zirvesini 2.160 dolar bandına taşıdı. 

Ons altın, bugün de yükselişi ivmesini koruyor. Altın, günün ilk saatlerinde 2.161 dolarda rekor seviyesine ulaştıktan sonra ortalama 2.155 dolara kadar kısmi bir geri çekilme gördü ve bu bölgede yatay hareket etmeye başladı. Altın talebi geçen hafta Cuma günü ivme kazanırken değerli metal son 7 işlem gününde %6’yı aşan değer kazancı kaydetti.

Uzmanlar, altındaki son yükseliş ivmesinin uzak doğudan gelen taleple yönetildiği üzerinde dururken merkez bankalarının son aylarda altın talebini artırmaya başladığı da kaydedildi. Öyle ki Dünya Altın Konseyi tarafından açıklanan güncel verilere göre küresel rezervler Ocak ayında toplam 39 ton artış kaydetti.

Diğer yandan dünkü önemli gelişmeler arasında Fed Başkanı Powell’ın konuşması yakından takip edildi. Powell, önceki ifadelerini yinelerken piyasaların Powell’ın konuşmasına tepkisi sınırlı kaldı. Powell, bugün de konuşma yapacak olup bu sefer de ABD’nin faiz oranlarına ilişkin farklı bir bilgi paylaşması beklenmiyor. 

Fed Başkanı’nın konuşması, bankanın bu yıl muhtemel faiz indirimine gideceğini yinelemesi şeklinde olurken dolar endeksi, dün yarım puana yakın düşüşle 103,35 seviyelerine çekildi. Ancak Powell’ın konuşmasından öte yarın ABD’de açıklanacak istihdam raporu ve işsizlik oranlarının piyasadaki volatiliteyi artırma etkisi daha yüksek görülüyor. Öyle ki geçen ay istihdam verisi beklentilerin oldukça üzerinde 353 bin artış olarak açıklanmıştı. Sürpriz olarak yorumlanan istihdam verisinin açıklanmasıyla birlikte dolar hızla yükselmişti. Bu ay ise istihdamda 198 bin artış beklentisi bulunuyor. İşsizlik oranının ise %3,7’de sabit kalması beklenti dahilinde.

Gram altın da rekor yenilemeye devam ediyor 

İçeride ise ons altın ve dolar/TL’den destek bulan gram altında da rekor denemeleri devam ediyor. Gram altın, geçen haftaki değer artışının üzerinde bu hafta %5’i aşan oranda yükselirken bugün zirve fiyatını 2.211 TL’ye çıkardı. Dolar/TL kuru ise dün rekor seviyesini 31,91’e taşıdıktan sonra bugün 31,84 seviyelerinde işlem görüyor.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.