Dolar, daha riskli para birimlerine talep zayıf kaldıkça gücünü koruyor

Investing.com – Dolar, hafta sonuna yaklaşılırken toparlanmasını devam ettirerek bugün Ekim’in ilk haftasındaki seviyeleri test etti. 

Hazine getirilerinde yüksek seyrin devamı ve diğer majör para birimlerine yönelik talepte hafif düşüş görülmesi dolar endeksini destekleyen unsurların başında yer alıyor. 

Euro, Avrupa Merkez Bankası’nın beklentiler doğrultusunda faizi rekor seviyede sabit bırakmasının ardından ilk tepki olarak hafifçe aşağı doğru kayarken bugün 1,0523 seviyelerine geriledi. Yapılan açıklamada faiz oranlarının bir süre yüksek kalacağı ve bu politikanın enflasyonla mücadelede etkili olacağı mesajı verildi. 

Euro Bölgesi’nden bir süredir gelen veriler ekonomik durgunluk sinyallerini kuvvetlendirirken bu durum ECB’nin faiz artışına son vermesi kararında etkili oldu. Öyle ki son açıklanan PMI verileri, hizmet ve imalat sektöründe Kasım 2020 döneminden bu yana en keskin daralmaları yansıttı.

USD/JPY, bugün 150,79 seviyesine kadar yükselirken geçen yılın Ekim ayındaki zirve seviyelerinde gezinmeye devam ediyor. Geçen yıl Ekim ayında Japon politika yapıcıları, kurun 151 bandına kadar yükselmesinin ardından piyasaya müdahale etmiş ve USD/JPY paritesi, bu yılın başına kadar 127 bandına kadar sert bir ivmesi kaydetmişti.

Bu yüzden yatırımcıların mevcut seviyelerde Japonya’nın olası bir müdahalesine karşılık temkinli yaklaşımı grafiğe yansırken kurun 150 bandında işlem volatilitesinin zayıfladığı görülüyor.

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki ise kura müdahale konusunda net bir mesaj vermezken fiyat hareketini yakından izlediklerini söylemeye devam ediyor. Japon yenindeki zayıflık ise ABD ve Japonya arasındaki faiz oranı farkından kaynaklı olarak kalıcı hale gelmiş durumda. ABD’nin faiz artırmaya başladığı geçen yıl Mart ayından bu yana yönünü hızla yukarı çeviren USD/JPY, Ekim 2022’deki müdahaledeki düşüşü geri aldıktan sonra %30 oranında artış kaydetti. 

Japonya Merkez Bankası (BOJ) ise zayıf yen politikasına sadık kalarak ultra gevşek para politikasını sürdürmeye devam ediyor. Önümüzdeki hafta ise Fed ile birlikte BOJ’un faiz kararları yakından takip edilecek. 

USD/TRY, TCMB’nin beklentiler dahilinde geçen ay olduğu gibi bu ay da 500 puan artışına giderek faizi %35 seviyesine çıkarmasının ardından 28 bandında sabitliğini korudu. USD/TRY’de düşük volatiliteli yukarı seyir devam ederken kur, 18 Ekim itibarıyla 28 TL bandına yerlemiş durumda.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.