CNOOC Güney Çin Denizi’nde büyük petrol bulduğunu açıkladı

Çinli petrol devi CNOOC Ltd, Güney Çin Denizi’nde 100 milyon ton petrol eşdeğerini aşan kanıtlanmış yerinde rezervlerle önemli bir petrol rezervi keşfettiğini duyurdu. Yeni keşif, şirketin Guangdong eyaleti yakınlarındaki Pearl River Deltası’nda bulunan Kaiping South petrol sahasında yer alıyor. Rezervin hafif ham petrol içerdiği söyleniyor.

Devlete ait şirket, açık deniz petrol ve gaz rezervlerinin geliştirilmesine aktif olarak yatırım yapıyor. Bu girişim, Çin’in eski kara sahalarından elde ettiği üretimin azalmasını telafi etme stratejisinin bir parçası. Bu keşifle birlikte CNOOC, öncelikle Bohai Denizi ve Güney Çin Denizi’ndeki açık deniz rezervlerinden olmak üzere ülkenin yerli üretimini artırmaya odaklanıyor.

Keşfin ardından CNOOC, 2024 yılı için üretim hedefini yaklaşık %8 oranında yukarı doğru revize ederek 700 milyon ila 720 milyon varil petrol eşdeğeri arasında rekor bir üretim hedefliyor. Bu artış, şirketin üretim kapasitesini genişletme ve enerji kaynaklarını güvence altına alma konusundaki kararlılığının altını çizmektedir.

Kaiping South petrol sahasındaki keşif, CNOOC’nin Çin’in enerji bağımsızlığını arttırma çabalarında önemli bir adımı temsil ediyor ve Güney Çin Denizi’nin petrol ve gaz aramaları için kaynak açısından zengin bir bölge olarak potansiyelini gösteriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.