Çin’le ilgili veriler öncesinde petrol fiyatları düşüş yaşadı

Investing.com – Piyasalar, Çin’den gelen talebe dair yeni ipucu beklerken petrol fiyatları erken saatlerde bir miktar düşüş yaşayarak son ralliyi kısa kesti.

Piyasalar aynı zamanda ABD para politikasına ilişkin karışık sinyalleri de takip ediyordu. Fed Başkanı Jerome Powell‘ın faiz indirimi güvencesi, dün petrol fiyatlarını yükseltirken Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari‘nin yaptığı açıklamalar bu iyimserliği azalttı.

Mayıs vadeli Brent petrol kontratı %0,1 düşüşle 82,89 dolara gerilerken WTI %0,1 düşüşle 78,33 dolara indi. Her iki kontrat da dün yaklaşık %1 artış gösterdi.

Çin’in 2024 GSYİH için düşük bir hedef belirlemesinin ardından ithalat verileri bekleniyor

Özellikle, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısının 2024 yılının ilk iki ayında ne kadar petrol satın aldığını gösteren veriler olmak üzere Çin’den gelen ticaret verilerine odaklanıldı.

Veriler, Pekin’in 2024 yılı için 2023 yılı ile aynı olan %5 gibi oldukça düşük bir ekonomik büyüme hedefi belirlemesinden sadece birkaç gün sonra geldi.

Çin hükümetinin, ekonomik büyümeyi desteklemek için yeni teşvik planlarına ilişkin yetersiz ipuçları vermesiyle birlikte, Çin talebiyle ilgili endişeler piyasalara geri döndü.

Fed yetkilileri faiz politikasıyla ilgili karışık sinyaller verdi

Powell’ın yorumları, özellikle Merkez Bankasının 2024 yılında faiz oranlarını düşüreceği umuduyla, petrol fiyatlarında bir miktar güçlenmeye yol açmış olsa da Kashkari’den gelen yorumlar bu iyimserliği azalttı.

Kashkari, yapışkan enflasyona ilişkin endişeleri gerekçe göstererek 2024 yılında ikiden fazla, hatta bir tane bile faiz indirimi beklemediğini söyledi. Kashkari’nin yorumları, yapışkan faiz oranlarının Merkez Bankasının faizleri erkenden indirmesini engelleyeceği yönünde diğer bazı Fed yetkilileri tarafından yapılan benzer uyarıları yineledi.

Powell, dünkü sunumunda da yapışkan enflasyona ilişkin endişelerini yinelemiş ve Merkez Bankasının, enflasyonun yıllık %2’lik hedefini tutturacağına dair daha fazla ikna edilmeye ihtiyacı olduğunu belirtmişti.

Dünyanın en büyük ekonomisine ilişkin yeni ipuçları için şimdi gözler, yarın açıklanacak olan Şubat ayı tarım dışı istihdam verilerine çevrildi.

ABD stokları olumlu arz sinyallerine katkıda bulunuyor

Ham petroldeki kayıplar ABD’nin stok verileri ile de sınırlı oldu. Rafinerilerin uzun bir kış tatilinden sonra yeniden faaliyete geçmesiyle 1 Mart haftasında stoklar, beklenenden daha az bir artış gösterdi.

Benzin ve distilat stoklarında da büyük düşüşler görülünce dünyanın en büyük akaryakıt tüketicisinde arzın sıkılaştığı görüşü güçlendi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin (OPEC+), Haziran sonuna kadar mevcut arz kesintilerini sürdüreceğini açıklamasının ardından ABD’deki arzın azaldığına dair işaretler, 2024 yılında küresel petrol piyasalarının daha dar olacağına dair iyimserliği artırdı.

Orta Doğu’daki çatışmaların uzayacağına dair işaretler de özellikle İsrail ve Hamas arasındaki ateşkes görüşmelerinin gecikmesi nedeniyle, bölgedeki arzın kesintiye uğrayacağına dair beklentileri destekledi.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.