Çin’in Mart ayı demir cevheri ithalatında marjinal bir artış görülürken, çelik ihracatı yükseldi

Son gümrük verilerine göre Çin’in demir cevheri ithalatı Mart ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla yaklaşık %0,5 oranında hafif bir artış gösterdi.

Gümrük Genel İdaresi, en büyük demir cevheri tüketicisi olan ülkenin Mart ayında 100,72 milyon metrik ton temel çelik üretim bileşeni ithal ettiğini bildirdi. Bu rakam Şubat ayında ithal edilen 97.51 milyon tondan yüksek, bir önceki yılın Mart ayında ithal edilen 100.23 milyon tondan ise biraz düşük.

İthalattaki artış, çelik üreticilerinin Ay Yeni Yılı tatilinin ardından üretimi artıracağı yönündeki beklentilerle uyumlu. Şanghay’daki China Futures’tan bir analist, yüksek ithalat seviyelerinin Mart ayında üretimin yeniden başlayacağı ve bunun da cevher talebini artıracağı beklentisinden kaynaklandığını öne sürdü. Ancak Mart ayında talebin beklenenden daha zayıf olması, önemli miktarda ithalatla birleşince liman stoklarında artışa ve fiyatlarda önemli bir düşüşe yol açtı.

Steelhome danışmanlık şirketinin verilerine göre, Çin’in başlıca limanlarındaki demir cevheri stokları Mart ayı sonunda %5,3 artışla 142,1 milyon metrik tona yükseldi ve geçen yılın Şubat ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. 2024’ün ilk çeyreğinde Çin’in demir cevheri ithalatı bir önceki yılın aynı dönemine göre %5,5 artışla 310,13 milyon tona ulaştı.

Uluslararası aracı kurum FIS, hava koşullarına bağlı olarak sevkiyatlarda daha az aksaklık yaşanmasının da yüksek ithalat rakamlarına katkıda bulunduğunu belirtti.

Çelik ticareti sektöründe, Çin’in Mart ayındaki çelik ürünleri ihracatı bir önceki yıla kıyasla %25,35 artışla 9,89 milyon tona yükselerek Temmuz 2016’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. İhracattaki artış, iç talebin beklendiği kadar güçlü bir şekilde toparlanmamasına bağlandı. İlk çeyrek verileri, çelik ürünleri ihracatının 25,8 milyon ton ile 2016’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını ve yıllık bazda %30,7 gibi önemli bir artış kaydettiğini gösteriyor.

Buna karşılık, Mart ayında Çin’in çelik ürünleri ithalatı %9,26 oranında azalarak 617.000 tona geriledi. İlk çeyrekteki toplam ithalat ise bir önceki yıla kıyasla %8,6 oranında azalarak 1,75 milyon tona geriledi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.