Çin’in ekonomik dönüşüm planının etkisiyle petrol fiyatları düştü

Petrol fiyatları, Çin’in ekonomik modelini elden geçirme vaatlerinin yatırımcıların potansiyel tüketim azalmasına ilişkin endişelerini hafifletememesi nedeniyle düşüşünü ikinci güne taşıdı.

Mayıs ayı Brent vadeli kontratları 3 sentlik hafif bir düşüşle varil başına 82,77 dolara gerilerken, ABD Batı Teksas Orta (WTI) 11 sentlik düşüşle 78,63 dolara indi.

Fiyatlardaki düşüş, Brent’in 75 sent düşüşle varil başına 82,80 dolardan ve WTI’ın 1,24 dolar düşüşle varil başına 78,74 dolardan kapandığı Pazartesi günkü gerilemeyi takip etti. Düşüş eğilimi, Çin’in ekonomik kalkınma yaklaşımını “dönüştürme” ve endüstriyel kapasite fazlalığıyla mücadele etme niyetini açıklamasıyla aynı zamana denk geldi. Bu, geçen yılki hedefi yansıtan ve analistlerin tahminleriyle uyumlu olan 2024 yılı için yaklaşık %5’lik bir büyüme hedefi belirlemenin yanı sıra geliyor.

Çin’in ekonomik büyüme hedefi Salı günü Ulusal Halk Kongresi sırasında açıklanan resmi çalışma raporunun bir parçası. Analistler bu hedefe ulaşmanın yakıt tüketimini artırabileceğini öne sürüyor. Bununla birlikte, COVID’den etkilenen 2022’nin olumlu baz etkisi göz önüne alındığında, bu yıl hedefe ulaşmanın 2023’e göre daha zor olabileceğini belirtiyorlar. Bu zorluk, yatırımcı duyarlılığını azaltma potansiyeline sahip.

Buna ek olarak Çin, petrol ve doğal gaz kaynaklarının araştırılması ve geliştirilmesini artırmayı taahhüt ederken aynı zamanda fosil yakıt tüketimi üzerindeki kontrolü yoğunlaştırma sözü verdi.

Büyük üreticilerin üretimlerini kısması ve İsrail ile Gazze arasındaki çatışmadan kaynaklanan jeopolitik endişeler nedeniyle arz faktörleri ham petrol fiyatlarına bir miktar destek sağlamıştır.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefikleri (OPEC+) Pazar günü, küresel ekonomik endişeler ve üye olmayan ülkelerin artan üretimi karşısında fiyatları desteklemek amacıyla günlük 2,2 milyon varillik gönüllü petrol üretim kesintilerini ikinci çeyreğe kadar uzatma kararı aldı.

Fiziki petrol piyasası, kısmen arz kesintileri nedeniyle yükselen spot fiyatların da gösterdiği gibi sıkılaşma işaretleri gösteriyor. ANZ analistleri, Orta Doğu’daki gerilimler arzı doğrudan etkilememiş olsa da, Kızıldeniz’deki aksaklıkların tankerlerin bölgeden kaçınmak için daha uzun rotalar izlemesi nedeniyle petrolün piyasaya ulaşamama süresini uzattığına dikkat çekti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir ön ankete göre ham petrol stoklarının geçen hafta artması bekleniyor. Dört analist, 1 Mart’ta sona eren hafta için ortalama 2,6 milyon varillik bir artış tahmin ederken, damıtılmış ürün ve benzin stoklarının azalacağı öngörüldü.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.