Çin Mart ayında 100 TWh ile yeni rüzgar enerjisi rekoru kırdı

Çin’in rüzgar santralleri Mart ayında 100 terawatt saat (TWh) elektrik üretimini aşarak rüzgar enerjisi üretiminde yeni bir rekora imza attı. Bu kilometre taşı, tek bir ülke tarafından kaydedilen en yüksek aylık toplam olup, Avrupa ve Kuzey Amerika’nın toplam üretimine eşittir.

Bir enerji düşünce kuruluşu olan Ember tarafından açıklanan rakamlar, Mart 2023’e kıyasla rüzgar enerjisi üretiminde %25’lik bir artışa işaret ederek Çin’in dünya çapında lider yenilenebilir enerji üreticisi olma konumunu daha da sağlamlaştırıyor.

Mart ayındaki etkileyici performans, Çin’in rüzgâr enerjisi üretiminin, dünya genelinde ikinci sırada yer alan ABD’nin iki katından fazla olduğunu ve üçüncü en büyük rüzgâr enerjisi üreticisi olan Almanya’nın üretiminin neredeyse dokuz katına çıktığını gösterdi.

Rüzgar hızındaki mevsimsel değişimler nedeniyle bu Mart ayındaki rakamların yılın zirvesi olma olasılığına rağmen, bu rekor temiz enerji sektörü için önemli bir başarıyı temsil ediyor.

Çin’in rüzgar enerjisindeki başarısı, özellikle İç Moğolistan ve Sincan’da bulunan ve dünyanın en büyük rüzgar çiftlikleri arasında yer alan birkaç büyük ölçekli rüzgar tesisine bağlanıyor. Yine de rüzgar kapasitesindeki artış bu bölgelerle sınırlı değil; Guangdong, Yunnan, Anhui ve Heilongjiang gibi eyaletlerin de 2024 yılında rekor üretim seviyelerine yaklaşmasıyla ülke çapında bir çaba söz konusu.

Rüzgar enerjisindeki artış, Çin’in toplam elektrik üretimindeki payını 2023 yılının tamamında %9,6’dan 2024’ün ilk çeyreğinde ortalama %11,4’e yükseltmiştir. Bu büyüme rüzgar enerjisini, yaklaşık %62’lik kömür ve yaklaşık %12’lik hidroelektrik enerjinin ardından Çin’in üçüncü en büyük elektrik kaynağı olarak konumlandırmaktadır.

Bu arada, 2023 yılında Çin’in toplam elektrik üretiminin yaklaşık %6’sını oluşturan güneş enerjisinin de devam eden kapasite ilaveleri nedeniyle 2024 yılında payını artırması beklenmektedir.

Rüzgâr santrallerinin, özellikle güneş ışığı olmadığında bile sürekli olarak enerji üretme kabiliyetleri ve yüksek talep alanlarına yakın stratejik konumları nedeniyle Çin’in yenilenebilir enerji manzarasının temel taşlarından biri olmaya devam etmesi beklenmektedir.

Yerli rüzgar enerjisi kapasitesini daha da artırma taahhüdü, Pekin’in 2060 yılına kadar karbon nötrlüğüne ulaşma yönündeki iddialı hedefiyle uyumludur. Sonuç olarak, gelecekte daha da yüksek rüzgar enerjisi üretim miktarları öngörülmekte ve Çin’in küresel rüzgar sektöründe liderliğini sürdürmesi sağlanmaktadır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.