CEHAPE coin’in kurucu cüzdanından şaibeli işlemler

Son dönemin popüler trendi memecoin’ler ortalığı kasıp kavurmaya devam ediyor. Yerel seçimlerden bir gün sonra ortaya çıkan siyasi figürlü memecoinlere Türk kripto topluluğu yoğun ilgi gösteriyor. Fakat bu memecoin’ler doğaları gereği herhangi bir projeye dayanmıyor.

Aşırı yüksek volatiliteli CEHAPE isimli coin de bunlardan biri. Değeri kısa sürede neredeyse 100X artmasına rağmen, düşüşü de bir o kadar hızlı oldu. CEHAPE’nin değeri 3 Nisan Çarşamba günü en tepe noktasından yüzde 95 çakıldı.

Coinkolik olarak Solana ağında piyasaya sürülen CEHAPE’nin zincir üstü (on-chain) verilerini inceledik. Tespit ettiğimiz bazı transfer işlemleri sonucunda, CEHAPE’nin kurucusuna ait cüzdanın yüklü miktarda satış yaptığını tespit ettik. Zincir üstü verilere göre satışı gerçekleştiren söz konusu cüzdan, SOL cinsinden kripto varlıkları parçalara bölerek yeni açılan cüzdanlara transfer etmiş durumda.


Kurucu cüzdan CEHAPE sattı

Solana ağındaki zincir üstü verilerden yararlanarak CEHAPE’nin owner (kurucu) cüzdanını inceledik. Cüzdandaki şaibeli işlemler ise dikkat çekti.

Kurucu cüzdan, geçmişte 4Gow5JYdtDB65UuWhGKG3L3Ca3NpxU9anwC6fmV1KBuM adresinden 1,5 SOL aldı. Yaklaşık üç ay önce kurucu cüzdana SOL gönderen bu adres ise Binance üzerinde kayıtlı 5tzFkiKscXHK5ZXCGbXZxdw7gTjjD1mBwuoFbhUvuAi9 adresinden 0,492 SOL aldı.

Kurucu cüzdan, yeni çıkardıkları CEHAPE coin’i yatırımcılar dahil olduktan sonra sattı. Cüzdan, 2,371,054 CEHAPE’yi 1,10 SOL’e çevirdi. Söz konusu işlem 3 Nisan’da gerçekleşti.


Kurucuyla ilişkili bir başka cüzdandan CEHAPE satışı

Kurucu cüzdanla bağlantılı bir diğer cüzdan 8Bg3Puk5YWi9adib3wQZCgiLtGWuk7kmNoQYB9dEh658 ise 21 saat önce 573,824 CEHAPE’yi 1,10 SOL karşılığında sattı.

Zincir üstü verilere göre söz konusu cüzdan, 5tzFkiKscXHK5ZXCGbXZxdw7gTjjD1mBwuoFbhUvuAi9 adresinden yaklaşık bir gün önce 1,4962 SOL aldı. Aynı cüzdan adresi, CEHAPE’nin kurucu cüzdanına SOL transfer etmişti.


Bir başka cüzdandan daha CEHAPE satışı

Yine kurucu cüzdanla ilişkili bir başka cüzdan 9aTbxdofPXxb3TfaTr4h4vMmZehttJdqV2APfc8Hnuvo ise 3 Nisan’da 11.794.292 CEHAPE’yi 16,17 SOL karşılığında sattı.

Yaptığımız incelemede yüklü satış yapan bu cüzdanın da kurucu cüzdanla ilişkili olduğunu keşfettik. Söz konusu cüzdan, yine aynı şekilde 5tzFkiKscXHK5ZXCGbXZxdw7gTjjD1mBwuoFbhUvuAi9 adresinden 3 Nisan’da 1,618 SOL aldı.


Kurucudan bir CEHAPE satışı daha

Kurucu cüzdanla ilişkilendirilen bir başka cüzdan Ajggs7CogJDfhrWtTGQPxggRihseVdcTxdZe1zyj2JKZ ise 3 Nisan önce 21.790.300 CEHAPE’yi 13,52 SOL karşılığında sattı.

Yapılan incelemeler sonucunda yüklü satış yapan bu cüzdanın, benzer şekilde 5tzFkiKscXHK5ZXCGbXZxdw7gTjjD1mBwuoFbhUvuAi9 adresinden yaklaşık bir gün önce 1,318 SOL aldığını tespit ettik.


Zincir üstü verilere göre, Binance üzerinde kayıtlı SOL cüzdanı 5tzFkiKscXHK5ZXCGbXZxdw7gTjjD1mBwuoFbhUvuAi9, söz konusu yüklü satışları yapan dört cüzdana da SOL transfer etti. Özellikle CEHAPE’yi kuran cüzdanın da benzer şekilde bu cüzdandan SOL alması dikkat çekti.

Coinkolik olarak CEHAPE’nin kurucu cüzdanının son 24 saatte yaptığı satış miktarı yaklaşık 41 SOL. Haber yazım itibarıyla 41 SOL yaklaşık 7 bin 588 dolara tekabül ediyor.

Memecoin’ler kısa sürede çok kazandırıyor ama…

Solana blokzincirindeki memecoin’ler piyasayı adeta sallıyor. Yakaladıkları devasa piyasa hacmiyle gelecek vadeden ve yatırımcılar nezdinde sağlam addedilen çoğu kripto projesini geride bırakan bu memecoin’ler dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oldukça popüler. Bir şaka amacıyla yola çıkan ve görünürde herhangi bir somut projesi olmayan memecoin’ler, kısa sürede getirdikleri kazançlar sayesinde yatırımcıların risk iştahını artırıyor. Kısa sürede çok kazandıran ancak yüksek risk barındıran memecoin’lere yatırım yaparken dikkatli olmakta fayda var.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.