Bu beş trend ile boğa sezonunda milyoner olabilirsiniz!

Bitcoin‘in (BTC) yükselişi eşliğinde uçuşa geçen kripto para piyasasıda takip edilmesi gereken önemli trendler hangileridir?

BTC‘nin hızlı bir şekilde toplamasıyla beraber yükseliş trendine giren altcoin’ler, kripto para yatırımcısının yüzünü güldürmeye başladı. Özellikle de bazı trendler, içinde barındırdıkları kripto paraların sert yükselişiyle dikkat çekti. Bu trendler hangileri oldu? Boğa sezonunda hangi trendlerin takibi, kripto yatırımcılarına kazanç fırsatları sunabilir?


1- Dünya, bu alana evriliyor: Yapay Zeka

Kripto para dünyasında AI ve Big data alanında faaliyet gösteren kripto paralar gerek içerdikleri potansiyel gerekse vaad ettikleri gelecekler ile ön plana çıkmaktadır. AI ve big data alanın gelecek dönemlerde giderek yaygınlaşacağı beklentisi birçok geliştiriciyi bu ekosistemi kripto para ve blok zincirler ile birleştirmeye itmiştir.

AI coinler, kripto para dünyasında yapay zekaya odaklı bir proje çatısı altında oluşturulmuş kripto paraları ifade etmektedir. Yapay zeka ile hem makine öğrenmesi ve ChatGPT gibi ürünler çıkarmak mümkündür. Yapay zeka kavramı, big data ile de işbirliği içerisinde çalıştığı için bir yapay zekayı geliştirmek için ciddi miktarda veri ve giriş gerekmektedir.


Kripto para ve blockchain teknolojisi ile bütün bu potansiyel ve uygulama alanları merkeziyetsiz bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bunun yanı sıra şeffaf yapıya sahip blokzincirler ile veriler herkese açık daha güvenilir bir yapıda olmaktadır. Bu açıdan AI alanınblok zincir ve kripto paralar ile birlikte gelişmesi bu alanın yatırımcılar için yeni bir fırsat barındırmaktadır.

Dünyanın her alanında yoğun bir ilgi gören yapay zeka sektörü, ilgili kripto paraların sert yükselişleriyle bir süredir gündemde. Aynı ivmenin önümüzdeki süreçte de devam etmesi beklenebilir.


2- Kripto sektörünün olmazsa olmazı: Memecoin’ler

Meme coin’ler internet meme’lerinden yani şakalarından güç alan veya şaka amacı güden kripto para birimleridir. Meme coin’lerin hepsi birer kripto para birimidir ancak tüm kripto para birimleri meme coin değildir.

Adından da anlaşılacağı üzere meme coin’ler, varoluşsal olarak bazı meme özellikleriyle birlikte gelir. Örneğin bazı geliştiriciler meme kültürünü meme coin’in token ekonomisine de dahil eder. Örneğin token’in toplam arzı 69 milyar dolar veya 420 milyar dolar olarak belirlenebilir. 42 ve 69 sayıları internette şaka amaçlı olarak sıklıkla kullanıla sayılardır.


En popüler meme coin’lere Dogecoin (DOGE), Shiba Inu (SHIB), Floki Inu (FLOKI) ve Pepe (PEPE) örnek gösterilebilir. Yukarıda yer verdiğimiz meme coin’lerin hepsi köpek temalı meme coin’ler arasında yer alıyor.

Kripto dünyasının olmazsa olmazı memecoin’ler, şu an ki yükseliş sezonunda kendisini yeniden kanıtladı. Ara düzeltmelere rağmen ana yönü yukarı olan memecoin’ler, çeşitli kazanç fırsatları yaratabilir.


3- Kripto tarafında yeni bir çıkış: RWA

Real World Assest (RWA), merkeziyetsiz finans alanında gerçek dünya varlıklarını temsil eden sanal finansal ürünlere denir. Bir başka deyişle, RWA; fiziksel varlıkların zincir üstündeki temsilidir. Token’laştırılmış varlıklar, örneğin stablecoin’ler, kripto para dünyasındaki en yaygın RWA’lardır. Bunlar, fiziksel varlıklarla desteklenen kripto para birimleridir. NFT teknolojisi sayesinde token’laştırılmış mülkler de popüler RWA’lar arasında sayılabilir.


Bir diğer yandan, RWA’ların kapsamı zaman içinde genişlemiştir. Artık varlığı kesin olarak kanıtlanabilen (örn. dijital müzik indirmeleri) ve gelire dönüşen, şirket bilançolarına yansıyan varlıklar da RWA kapsamında değerlendiriliyor. Bu gelir akışı biçimleri, çeşitli protokoller aracılığıyla zincir üstüne taşınabiliyor. Bunun yanı sıra, stablecoin’ler başta olmak üzere RWA’lar, kripto borç alma ve borç verme protokelleri tarafından da kullanılıyor. Bu açıdan RWA token’lar ve RWA coin’ler, birçok DeFi protokolünün de temelini oluşturuyor.

Blackrock CEO’sunun geçtiğimiz günlerde RWA hakkındaki pozitif yorumları, bu alanı adeta ateşledi. RWA temelli kripto paralar uçuşa geçerek adından söz ettirdi. Aynı performans bir süre daha devam edebilir gibi duruyor.


4- Önümüzdeki sürecin parlayan yıldızı: DePin

Merkeziyetsiz fiziki ağ altyapılarına sahip her türlü protokol, DePin olarak adlandırılabilir. Kriptopara sektöründe sıkça kullanılan DePin, blokzinciri ağlarının fiziki bir altyapıya bağlı olması anlamına gelir. Fiziki bir altyapı, merkezilik anlamına gelmez. Ağ altyapısını sağlamak için kullanılan herhangi bir cihaz, fiziki altyapının var olduğu anlamına gelir.

DePin, alanındaki girişimler genellikle telekom altyapısı, enerji santralleri, bulut çözümleri, veri depolama alanları gibi iş kollarında yoğunlaşmıştır. Son zamanlarda ise elektrikli araç ve şarj istasyonlarına yönelik girişimler de görülmektedir. Bu alanlar, büyük altyapı yatırımlarını beraberinde getirdiği için büyük şirketlerin söz sahibi olduğu sektörlerdir.

Kripto para sektörü, yüksek sermaye ihtiyacını tokenizasyon ile giderme konusunda oldukça başarılıdır. Tokenizasyon, ihtiyacın tabana yayılmasını sağlayarak güçlü toplulukların rekabet gücünü arttırmaktadır.

Son zamanlarda DePin tarafında duyulan ilgi, bariz bir şekilde gözlemlenebiliyor. Bu alanda faaliyet gösteren projeler, boğa sezonunda iyi bir performans ortaya koyabilir.


5- Yeniden kendisini gösterdi: GameFi

Oyun sektörünün blokzincirine entegre olmasıyla birlikte kullanıcıların gelir sağlayabilecekleri yeni iş modelleri ortaya çıkmaya başladı. Blokzinciri tabanlı oyunlar ile kullanıcılar oyun deneyimini yaşarken aynı zamanda gelir elde etmeye çalışmaktadır. Bu durum yeni bir finansal sistem olan GameFi anlayışını ortaya çıkarmıştır.


GameFi kavramı; İngilizce’deki Game (Oyun) ve Finance (Finans) kelimelerinin birleşmesiyle oluşturulmuştur. Oyun sektörünün finansal bir düzen içerisinde olmasını ifade etmektedir. GameFi projeleri blokzinciri üzerinde çalışırlar. Oyun içerisinde yapılan tüm işlemler blokzincirine kaydedilir ve oyuncular sahiplik kavramını elde ederler.

GameFi projeleri içerisinde oyuncular; avatar, jeton, kostüm gibi materyallere sahip olurlar. Bu nesneler oyun içerisinde NFT olarak yer alır. Her projede değişiklik gösteren bu sahiplik materyallerini, oyuncular oyun oynayarak elde edebilir ve kazandıkları nesneleri NFT pazar yerlerinde satışa sunabilir.


“Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.”

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.