Brezilya %6,5 getiri ile 2 milyar dolarlık açılış ESG tahvili ihraç etti

İşlem hakkında bilgi sahibi olan ve ismini vermek istemeyen bir kaynağa göre Brezilya, ülke için bir ilk olarak %6,15 getirili 2 milyar dolarlık çevre, sürdürülebilirlik ve yönetişim (ESG) tahvili ihraç etti. Pazartesi günü ihraç edilen yedi yıllık tahviller, fonları hükümetin kapsamlı sürdürülebilirlik gündemine yönlendirirken özel piyasa için bir ölçüt oluşturma girişiminin bir parçası.

Bu ESG tahvil ihracındaki getiri farkı, hükümetin Nisan ayında gerçekleştirdiği 2.25 milyar dolarlık geleneksel ihracından önemli ölçüde daha düşüktü. Kaynak, oranı bir Meksika tahviliyle karşılaştırarak şunları söyledi: “%6,5’lik bu oranla, yatırım yapılabilir seviyedeki bir Meksika tahvilinin sadece 15 puan üzerinde işlem görüyoruz.”

Brezilya, küresel emtia patlamasının sona ermesinin ardından yaşanan ciddi ekonomik gerileme ve siyasi kriz nedeniyle 2016 yılında yatırım yapılabilir ülke statüsünü kaybetmişti. Fitch’in Temmuz ayında Brezilya’nın kredi notunu yükseltmesine ve S&P’nin Haziran ayında ülkenin görünümünü iyileştirmesine rağmen, Brezilya çok aranan yatırım yapılabilir notunu henüz geri kazanamadı.

Brezilya Hazinesi Pazartesi günü erken saatlerde yaptığı açıklamada 2031 yılında vadesi dolacak olan ESG bağlantılı tahvillerin dolar cinsinden ihraç edileceğini duyurdu. İhracın sonucu gün sonunda açıklanacaktı. Operasyon Itaú BBA, JPMorgan (NYSE:JPM) ve Santander (BME:SAN) bankaları tarafından yönetildi.

Ağustos ayı sonlarında Maliye Bakanlığı Genel Sekreteri Dario Durigan, hükümetin Başkan Lula’nın iddialı ekolojik geçiş planına fon sağlamak üzere “2 milyar dolar civarında bir meblağ” ihraç etmeye hazırlandığını belirtti.

Hükümet yetkilileri operasyondan elde edilecek gelirin öncelikle devlet kalkınma bankası BNDES’in gözetiminde olan İklim Fonunu güçlendireceğini belirttiler.

Ocak ayında göreve gelen Başkan Lula, Brezilya’nın çevre sicilini iyileştirme çabalarına aktif olarak katılıyor. Yeşil planı, Latin Amerika’nın en büyük ekonomisine yatırım çekmek için daha geniş bir çabanın parçası olarak düzenlenmiş bir karbon kredi piyasasının oluşturulmasını da içeriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.