Brent ve WTI ham petrol fiyatlarında arz endişeleriyle ılımlı bir artış görüldü

Petrol fiyatları Pazartesi günü erken Asya işlemlerinde hafif bir artış yaşadı ve art arda üçüncü gün kazanç elde etti. Bu yükseliş, arz sıkıntısı endişelerini artıran nakliye aksaklıklarının devam etmesine bağlandı.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 16 sent ya da %0,2 artışla varil başına 82,69 dolara ulaşırken, ABD’nin West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri de 15 sent ya da %0,2’lik mütevazı bir artışla varil başına 77,73 dolara yükseldi. Her iki petrol göstergesi de Pazartesi gününü %1’in üzerinde artışla kapatmıştı.

İran’a bağlı Husilerin Kızıldeniz’deki nakliye rotalarına yönelik devam eden saldırıları arz endişelerine katkıda bulunan bir faktör oldu. İsrail ve Hamas arasındaki çatışma petrol arzını doğrudan önemli ölçüde etkilememiş olsa da, navlun oranlarının artmasına ve nakliye sürelerinin uzamasına yol açtı, bu da petrolün uzun süre denizde kalması anlamına geliyor.

ABD Başkanı Joe Biden Pazartesi günü yaptığı açıklamada Gazze’deki İsrail-Hamas çatışmasında ateşkesin bir sonraki Pazartesi gününe kadar başlamasını umduğunu ifade etti. Katar’da yürütülen müzakereler sadece çatışmanın sona erdirilmesine değil aynı zamanda rehinelerin serbest bırakılmasına da odaklanmış durumda.

Kamuoyuna aksi yönde yapılan açıklamalara rağmen, İsrail ve Hamas ateşkes konusunda uzlaşmaya varmaktan uzak görünüyor ve her iki taraf da gecikmeyi diğerine bağlıyor.

Konuyla ilgili diğer bir haber de Kansas City Federal Rezerv Bankası Başkanı Jeffrey Schmid’in Pazartesi günü yaptığı ve merkez bankasındaki birçok meslektaşıyla birlikte yakın vadede faiz oranlarını düşürme eğiliminde olmadığını gösteren ilk politika konuşması oldu. Daha yüksek borçlanma maliyetleri ekonomik büyümenin azalmasına ve dolayısıyla petrol talebinin düşmesine yol açabilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.