Brent ham petrolü Çin’in büyüme endişeleriyle düştü

Petrol fiyatları, Çin’in ekonomik büyüme hedeflerine ilişkin endişeler ve risk iştahındaki genel düşüşün zayıflayan ABD dolarının etkilerini gölgede bırakmasının etkisiyle Salı günü üst üste ikinci seansta da geriledi.

Brent tipi ham petrol 75 sent ya da %0,9 düşüşle varil başına 82,05$’a gerilerken, ABD Batı Teksas Intermediate tipi ham petrol 58 sent ya da %0,7 düşüşle varil başına 78,16$’dan kapandı. Seansın başlarında, her iki gösterge de bir dolardan fazla düşüş yaşadı.

Çin’in 2024 yılı için ekonomik büyüme hedefini %5 civarında açıklayarak geçen yılki hedefi yansıtması ve analist tahminleriyle uyumlu olması yatırımcı duyarlılığını azalttı. Ancak, ülkenin bocalayan ekonomisini desteklemek için önemli teşvik önlemlerinin olmaması hayal kırıklığına yol açtı. UBS analisti Giovanni Staunovo, büyüme hedefine ulaşmak için teşvik planlarına ilişkin netlik eksikliğine dikkat çekti.

Finansal piyasalardaki riskten kaçış havası da petrol fiyatları üzerindeki aşağı yönlü baskıya katkıda bulundu. Bu arada, altın fiyatları ABD’nin Haziran ayında faiz indirimine gideceği spekülasyonlarının artması nedeniyle Salı günü rekor seviyeye ulaşırken, Wall Street mega hisse senetlerindeki düşüşün etkisiyle gerileme yaşadı.

Petrol fiyatlarındaki düşüş, diğer para birimlerini elinde bulunduranlar için petrolü daha ucuz hale getiren ve potansiyel olarak talebi artıran ABD dolarındaki düşüşle bir miktar hafifledi. Mizuho analisti Robert Yawger, piyasanın daha fazla yönlendirme beklediğini ve yaklaşan depolama raporlarının odak noktası olduğunu belirtti.

ABD stok raporlarına ilişkin beklentiler geçen hafta ham petrol stoklarında yaklaşık 2,1 milyon varillik bir artışa işaret ederken, tahminler damıtılmış ürün ve benzin stoklarında düşüşe işaret ediyor. Amerikan Petrol Enstitüsü endüstri grubunun Salı günü daha sonra envanter raporunu yayınlaması ve ardından Çarşamba günü ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin haftalık güncellemesini yapması planlanıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.