BoJ’un yukarı yönlü fiyat revizyonu faizlerle ilgili pek bir şey söylemeyebilir

Japonya Merkez Bankası (BoJ), Mart ayında radikal bir teşvik programını sona erdirme yönündeki tarihi kararının ardından parasal yolunu belirlerken enflasyona daha az vurgu yaparak politika belirlemede daha ihtiyari bir yaklaşıma geçtiği öne sürüldü.

Piyasa oyuncuları, BoJ’un 25-26 Nisan’daki politika toplantısında açıklayacağı yeni üç aylık büyüme ve fiyat tahminlerine odaklanmış durumda.

Merkez Bankasının 2027 yılı başına kadar enflasyonun %2’lik hedef civarında kalacağını öngörmesi beklenirken bankanın düşüncelerini bilen üç kaynak, bu tür tahminlerin tek başına yakın vadede faiz artırımına ilişkin güçlü ipuçları vermeyeceğini savundu.

Kaynaklar; tüketim, ücretler ve ekonominin geneli gibi diğer göstergelerin önemine işaret ederek “Sadece enflasyon görünümü değil, çeşitli veriler incelenmelidir.” ifadelerini kullanıyor.

Birçok piyasa oyuncusu, BoJ’un bu yıl içinde faiz artırımına gitmesini beklerken beklentiler, Temmuz ayında ya da Ekim-Aralık çeyreğinde faiz artırımına gidilebileceği arasında bölünmüş durumda.

Mart ayında negatif faizlerin sona ermesinden sonraki günlerde Ueda, Merkez Bankasının çeşitli verilerin gelecekteki faiz artırım yolunu yönlendirmesine izin veren “normal” bir para politikasına geri döneceğini söyledi.

Ueda, 5 Nisan’da yayımlanan bir gazete röportajında BoJ’un bu yıl faiz oranlarını artırıp artırmayacağı sorusuna “Bu, verilere bağlı.” dedi.

“Faiz oranlarını sürdürülebilir ve istikrarlı bir şekilde %2 enflasyona ulaşma yolunda kat edilen mesafeye göre ayarlayacağız.”

Açıklamalar, BoJ’un Japonya’nın fiyat hedefine sürdürülebilir bir şekilde ulaşacağına eskisinden daha fazla ikna olduğu sürece, enflasyon tahminlerinden bağımsız olarak faizleri artırabileceğini gösteriyor.

Böyle bir takdire dayalı yaklaşım, piyasa oyuncularının BoJ’un ekonomiyi ve enflasyonu tanımlama biçimindeki ince değişiklikleri, politika hamlelerine ilişkin ipuçları için incelemesini gerektirebilir.

Ueda’nın yeni yaklaşımı, başta ücretler ve tüketim olmak üzere gelecek verilerin önemini de artırıyor.

Analistler ücret artışları, yaz ikramiyesi ödemeleri ve Haziran ayında planlanan ve hükümet tarafından yapılacak nakit ödemelerin hanehalkına daha fazla satın alma gücü vermesiyle, tüketimde bir toparlanmanın (muhtemelen başka bir faiz artışı için ön koşul) bu yılın ilerleyen dönemlerinde gerçekleşebileceğini söylüyor.

Daiwa Securities baş piyasa ekonomisti Mari Iwashita, “Ueda’nın verilere bağlı duruşu göz önüne alındığında, BoJ muhtemelen büyümenin ikinci çeyrekte toparlanacağını teyit etmek istiyor. Eğer öyleyse BoJ’un Temmuz toplantısı sırasında faizleri artırmak için yeterli verinin mevcut olacağını söylemek zor.” dedi.

Foreks Haber Merkezi

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.