Bitcoin, halving sonrası kaç dolar olur? Beş farklı BTC fiyat tahmini

Kripto paraların atası Bitcoin blokzincirinde ödüllerin yarı yarıya düşeceği halving olayına neredeyse bir hafta kaldı. BTC, yıl başından günümüze 73 bin dolar ile tüm zamanların zirvesine imza atsa da halving sonrasına dair belirsizlik devam ediyor.

Bu içeriğimizde, büyük finans kuruluşları ve uzmanların önümüzdeki döneme dair BTC fiyat tahminlerine yer verdik.


Standard Chartered’dan bir buçuk yıllık Bitcoin tahmini

Birleşik Krallık merkezli finans devi Standard Chartered, yıl başında SEC’in spot Bitcoin ETF’lerine onay vereceğini varsayarak bir rapor paylaşmıştı. Dev banka, zaman içinde spot ETF’lere 50 ila 100 milyar dolar arasında giriş bekliyor.

Banka, altın ETF’lerinin listelenmesi ile ons altın fiyatının önemli ölçüde yükselişine atıf yapmıştı.

Standard Chartered, 2024’ün başında paylaştığı araştırma raporunda Bitcoin fiyatının 2025 sonuna kadar 200 bin dolar seviyesine ulaşacağını tahmin etti.


Anthony Scaramucci, BTC halving sonrası dört katını bekliyor

Ünlü yatırımcı Anthony Scaramucci, Şubat ayında uzun sürenin ardından ağzını açtı. SkyBridge Capital kurucusu, Bitcoin ve altcoinlerde ralli beklediğini belirtmişti. O günden bu yana BTC, tüm zamanların rekorunu kırsa da altcoinlerde beklenen yükselişler görülmedi.

Scaramucci, halving sonrası Bitcoin fiyatının dört katına yükseleceği yorumunda bulundu:

“Diyelim ki Nisan ayında 50 bin dolardayız, o zaman 200.000 dolarlık bir sonuç olur. Diyelim ki 60.000 dolardayız, halving sonrası 240.000 dolar olacak” 


JPMorgan’dan ters köşe Bitcoin yorumu

ABD finans tarihinde önemli bir yer edinen bankacılık devi JPMorgan, diğer analistlerin aksine farklı görüşe sahip. JPMorgan, Şubat ayının sonunda paylaştığı raporda halving sonrası için olumsuz beklentisini paylaştı.

Banka analistleri, madencilerin üretim maliyetindeki potansiyel artış ve yarılanma sonrası coşkunun zayıflayacacağı görüşünde.

JPMorgan, Bitcoin fiyatının halving ardından 42 bin dolara kadar gerileyebileceğini tahmin etti.


Matrixport: “Boğa döngüsünün ortasındayız”

Matrixport, Bitcoin’in hâlâ zirveye ulaşacak bir boğa piyasası döngüsünün ortasında olduğunu ve 2024 yılında bir sonraki büyük ayı piyasası başlamadan önce fiyatların artmaya devam edeceğine inanıyor.

Rapor, Bitcoin’in kıtlığını ve kurumsal olarak benimsenmesini, gelecekteki fiyat artışlarının ana itici güçleri olarak gösteriyor; çünkü toplamda sadece 21 milyon Bitcoin üretilebilecek.

Matrixport, 2024 sonu için yaptığı ortalama fiyat tahmini 125.000 dolar olarak belirledi. Yapılan hesaplamalara göre, en iyimser senaryoda BTC fiyatının 2024 sonunda 216.000 dolara ulaşması mümkün.


Tim Draper, BTC’de yükseliş bekliyor

Tanınmış risk sermayedarı Tim Draper, spot borsa yatırım fonlarına (ETF’ler) artan girişler ve yaklaşan Bitcoin halving olayı nedeniyle, Bitcoin’in 2024 yılında değerinin üç katına çıkacağına inanıyor.

Paris Blockchain Haftası sırasında Cointelegraph ile yaptığı bir röportajda Draper, çeşitli faktörleri göz önüne alarak Bitcoin’in değerinin büyük ölçüde artacağını tekrar vurguladı.

Draper, 2022 için yaptığı önceki fiyat tahminlerini de anımsatarak, “Tahmin etmem gerekirse, belki yıl sonuna kadar 250.000 doları görebiliriz; bu da oldukça iyi görünüyor,” dedi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.